US MARKETOtevírá za: 15 h 56 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Průmyslová výroba v Česku v lednu meziročně mírně klesla, stavební produkce dále rostla

Tuzemská průmyslová výroba v lednu meziročně reálně klesla o 0,6 % a meziměsíčně byla nižší o 0,3 %. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 1,0 %. Naproti tomu stavební produkce meziročně vzrostla o 8,2 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu ráno zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Hodnota nových průmyslových zakázek v běžných cenách v lednu meziročně klesla o procento. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 1,3 % a tuzemské zakázky klesly o 0,4 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 2,3 %.

"Pokles hodnoty nově uzavřených průmyslových zakázek ovlivnila zejména výroba motorových vozidel. K poklesu zakázek přispěl i chemický průmysl nebo výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství," uvedla Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Zvýšila se dynamika růstu hodnoty nových zakázek ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Nové zakázky získaly i podniky ve výrobě strojů a zařízení.

"Lednový výsledek průmyslové produkce byl jen mírně pod úrovní předchozího měsíce i loňského ledna. Největší vliv měla výroba motorových vozidel, kde pokračoval pokles v segmentu výroby dílů a příslušenství pro motorová vozidla," doplnil Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Aktuální rozpracovanost dlouhodobých zakázek měla vliv na pokles ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, zejména kolejových vozidel.

ČR - průmyslová výroba (meziroční změny), zdroj: ČSÚ

ČR - průmyslová výroba (meziroční změny), zdroj: ČSÚ

"Znovu se ukazuje, že optimismus, který občas čiší ze soft průzkumů důvěry, zatím není podložený objednávkami, ale pouze pocity. Časem se nepochybně naplní, avšak než se tak stane, uplyne ještě docela dost měsíců. Během nich je tu ve vzduchu hrozba cel z americké strany, která se už naplňuje v případě oceli a hliníku. Na koho dopadne příště, to se teprve uvidí. Ačkoli přímý zásah nebude nijak příliš viditelný, ten nepřímý už cítit bude," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

"Průmyslová produkce v posledních dvou letech poklesla a obávám se, že v podobném duchu bude probíhat i letošní rok (pokles průmyslu zhruba o 1 %). Propad produkce v energeticky náročných odvětvích se sice během loňského roku zastavil, ale s citelnějším ožitím výrobní aktivity letos příliš počítat nelze. Slabší bude pravděpodobně letos produkce motorových vozidel, což je v rámci zpracovatelského průmyslu dominantní odvětví. Výrazným rizikem je navíc hrozba zavedení cel ze strany USA s negativním dominovým efektem na zahraniční poptávku. O něco jasněji by v tomto směru mohlo být na začátku dubna. S mírným optimismem lze však hodnotit fakt, že začátek letošního roku byl ve znamení zlepšování indexů podnikatelských nálad (PMI) ve výrobě v ČR a v Německu. Od fiskální expanze v Německu si pro letošek příliš slibovat nelze, když pozitivní efekty uvidíme až od roku 2026," doplnil analytik ze společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

Stavební produkce v lednu meziročně vzrostla o 8,2 %, meziměsíčně nicméně byla nižší o 1,2 %. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení klesla o 28,7 %. Meziročně bylo zahájeno o 27 % bytů méně, dokončeno bylo o 41,1 % bytů méně.

Meziroční růst se v lednu odehrával jak v pozemním, tak v inženýrském stavitelství. Produkce v pozemním stavitelství se zvýšila o 8,7 % a inženýrské stavitelství meziročně vzrostlo o 6,9 %.

Orientační hodnota staveb, na které bylo v lednu vydáno stavební povolení, dosáhla 28,7 miliardy Kč, a meziročně tak klesla o 28,7 %. Pokles orientační hodnoty v lednu byl důsledkem vydání nízkého počtu stavebních povolení.

ČR - stavební výroba (meziroční změny), zdroj: ČSÚ

ČR - stavební výroba (meziroční změny), zdroj: ČSÚ

"Ve skomírajícím stavu se nachází výstavba bytů a dobré vyhlídky do budoucna nedává ani pohled na počet zahájených bytů. Nedostatečná výstavba bytů vede k růstu cen nemovitostí na realitním trhu, což zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení," poznamenal hlavní ekonom ve společnosti BHS Štěpán Křeček.

"Přes útlum v odvětví se zvýšila zaměstnanost. Oproti loňskému lednu bylo v tom letošním zaměstnáno ve stavebních podnicích o 0,2 % zaměstnanců více, lednový meziroční nárůst průměrné nominální mzdy pak činil 5,9 %. Nedostatek zaměstnanců stavební firmy reportují podle konjunkturálního průzkumu ČSÚ stále jako největší překážku dalšího růstu (konkrétně to uvedlo 34,2 % respondentů). Důvěra v sektoru se nicméně pomalu, ale jistě zvedá. Podle únorového konjunkturálního průzkumu byl sentiment ve stavebnictví nejvyšší od července 2022. Po loňském celoročním poklesu  stavební produkce o 1,4 % očekáváme pro letošní rok růst o necelá dvě procenta. Pomoci by měly zejména nižší náklady na financování díky meziročně nižším úrokovým sazbám a s tím související vyšší investiční aktivita," dodal hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Zdroj: ČSÚ

Česká ekonomikaČeská republikaPrůmyslStavebnictví
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa