Evropské akcie ve čtvrtek posílily, burza ve Frankfurtu se vyšplhala na rekordní maximum
Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily a burza ve Frankfurtu se vyšplhala na nové maximum. K růstu cen akcií přispěly údaje o poklesu inflace v Německu, které podpořily vyhlídky na další snižování úrokových sazeb v eurozóně.
Panevropský akciový index STOXX Europe 600 si připsal 0,76 % na 524,57 bodu, německý DAX poprvé v historii překonal 18 900 bodů a obchodování uzavřel s nárůstem o 0,69 % na 18 912,57 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,43 % na 8 379,64 bodu a hlavní index pařížské burzy CAC 40 se zvýšil o 0,84 % a uzavřel na 7 640,95 bodu.
Spolkový statistický úřad ve čtvrtek oznámil, že meziroční růst spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie v srpnu zpomalil na 2 % z 2,6 % v červenci.
V pátek zveřejní statistický úřad Eurostat údaje o srpnovém vývoji inflace v celé eurozóně. Analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávají pokles inflace na 2,2 % z 2,6 % v předchozím měsíci.
Evropská centrální banka v červnu zahájila snižování úrokových sazeb, základní sazbu zredukovala o čtvrt procentního bodu na 4,25 %. V červenci ponechala sazby beze změny, nevyloučila však jejich snížení na zářijovém zasedání.
Náladu na akciových trzích ve čtvrtek podpořily rovněž překvapivě příznivé údaje o vývoji americké ekonomiky. Americké ministerstvo obchodu odpoledne oznámilo, že hrubý domácí produkt Spojených států se v druhém čtvrtletí v celoročním přepočtu zvýšil o 3 %, zatímco růst v prvních třech měsících roku činil 1,4 %. Ministerstvo tak zlepšilo svůj červencový odhad, podle kterého růst v druhém čtvrtletí dosáhl 2,8 %.
Akcie francouzských výrobců lihovin, například společností Rémy Cointreau a Pernod Ricard, ve čtvrtek posilovaly po zprávě, že Čína zatím nebude zavádět prozatímní cla na dovoz brandy ze zemí Evropské unie.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina ve čtvrtek varoval Paříž před politickou perzekucí v případě podnikatele ruského původu a zakladatele platformy Telegram Pavla Durova. Ten byl v sobotu zadržen po přistání u Paříže a ve středu večer ho justice začala stíhat. Na Durovovu obranu vystoupili i představitelé Spojených arabských emirátů, jejichž občanství spolu s ruským a francouzským Durov má. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
- Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen v Německu v srpnu kleslo na 1,9 % z červencových 2,3 %. Důvodem byly nižší ceny energií. V předběžné zprávě to ve čtvrtek uvedl spolkový statistický úřad Destatis. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,1 %.
- Meziroční růst polské ekonomiky v druhém čtvrtletí dosáhl 3,2 %, tedy nejvyššího tempa za téměř dva roky. Stojí za tím silná soukromá spotřeba a rychlé zvyšování mezd. Vyplývá to podle agentury Reuters z čtvrteční zprávy polského statistického úřadu.
- Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry od Evropské komise v srpnu podle finálních dat klesl na -13,5 bodu (flash: -13,4 bodu, červenec: -13 bodů).
Výsledková sezóna
- Ruská ropná společnost Lukoil v prvním pololetí díky růstu tržeb zvýšila čistý zisk meziročně o 4,6 % na 590,2 miliardy rublů (zhruba 146 miliard Kč). Oznámila to ve čtvrtek podle agentury Reuters firma, která je druhým největším producentem ropy v Rusku za konkurentem Rosněfť.
- Čistý zisk ruské plynárenské společnosti Gazprom se v prvním pololetí meziročně více než ztrojnásobil a překročil bilion rublů (zhruba 247 miliard Kč). Za růstem zisku stál vyšší vývoz plynu a opatření ke kontrole nákladů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čtvrteční sdělení firmy.
- Výsledky Pernod Ricard v FY2024: Čistý zisk 1,48 miliardy EUR (meziročně: -35 %), provozní zisk 3,12 miliardy EUR (meziročně: -7 %).
Zdroj: CNBC