Gundlach varuje: Zlato zdraží, Fed narazí a akcie zlevní. Korekce bude hlubší, z Wall Street se riziko prodává na Main Street

Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital byl tento týden hostem CNBC, aby okomentoval rozhodnutí Fedu ponechat sazby beze změny. O silná slova nebyla nouze, na rozdíl od řady jiných si ale Gundlach svou skepsi vůči poslednímu uklidnění na trzích necucá z prstu.
Na úvod Jeffrey Gundlach vyjádřil své obavy ohledně přístupu americké centrální banky. Fed podle něj volí vyčkávací přístup a odmítá sdělit, jaká úroveň nezaměstnanosti by byla problém. Podle šéfa DoubleLine Capital Fed připomíná slepého, který neví, do kterého stromu narazí dříve – zda to bude inflace vyvolaná zaváděnými cly, nebo rostoucí míra nezaměstnanosti. Ta překročila 12- i 36měsíční průměr, což je varovný signál možné recese. A další podle uznávaného odborníka na dluhopisy vysílá americká výnosová křivka, která se po delší inverzi normalizuje způsobem, který také signalizuje zpomalení hospodářství.
Na rozdíl od rozšířeného vnímání je Gundlach přesvědčen, že dlouhodobé výnosy nerostou kvůli očekávání růstu ekonomiky, ale kvůli rostoucím nákladům na obsluhu státního dluhu USA. Ten denně narůstá o zhruba 4 miliardy dolarů. "Pokud dlouhodobé sazby neklesnou ani při oslabení ekonomiky, bude možná nutné zavést extrémní nástroje, jako je kontrola výnosové křivky," varuje expert.
Jeffrey Gundlach nadále vnímá celkovou situaci na trzích jako RISK-OFF prostředí. Všímá si stability zlata, které podle něj přestalo být pouze bezpečným přístavem a uchovatelem hodnoty pro vyznavače černých ekonomických a politických scénářů. V prostředí silné geopolitické nejistoty a výrazného zadlužení se stalo plnohodnotnou třídou investic. "Cena zlata může dále růst, čekám dosažení ceny 4 000 USD za trojskou unci," uvedl.
V případě amerického akciového indexu S&P 500 naopak vyhlíží novou otočku "jižním směrem" a pokles na hladinu 4 500 až 4 600 bodů. Až na této úrovni by podle Gundlacha byla příležitost perspektivně nakupovat.
Vedle toho burzovní veterán upozornil na podle něj nebezpečný trend, kdy se dříve exkluzivní produkty (například private equity) ve větší míře nabízejí široké veřejnosti. "Pokud se něco, co bylo určeno pro profesionály, začne prodávat i drobným investorům s příslibem vysokých výnosů, signalizuje to podle mě vrchol cyklu a potenciální problémy. Tento přesun rizika k 'Main Street' může být předzvěstí hlubší tržní korekce," varoval Gundlach v rozhovoru pro CNBC.
Od Fedu čeká letos dvě snížení úrokových sazeb. Důvodem ale podle něj nebude výrazné zlepšení inflace, ale spíše problémy s likviditou. Centrální banka bude podle jeho názoru reagovat více na růst nezaměstnanosti než na inflaci. "Jerome Powell naznačil, že zvýšení inflace může být jednorázové, například kvůli clům, a tedy by nemuselo znamenat tlak na opětovné zvyšování úroků. Cla mohou být zavedena nebo zrušena a Trump pravděpodobně nebude až tolik brát ohledy na trh. Je podle mě připraven na krátkodobou bolest teď, než aby čelil větším problémům později během mandátu," odhadl ředitel DoubleLine Capital.
A vyjádřil se k často probíranému tématu konce výjimečnosti USA na finančních trzích. Trhy v Evropě nebo Asii lákají peníze investorů, které zajímá chystaná nová vlna industrializace, a tak podle Gundlacha může pokračovat částečný přesun kapitálu z USA na jiné trhy. "Americký dolar, který dlouhá léta těžil ze své výjimečné pozice, může v příští recesi oslabit, na což jsme dříve nebyli zvyklí. To je pro mě jen další argument pro diverzifikaci investic mimo USA, zejména do Evropy nebo Indie, kterou dlouhodobě považuji za atraktivní trh," řekl a s tím, že motivací pro investice mimo Ameriku jsou i dlouhodobě podstatně zajímavější valuace na světových trzích.
Zdroj: CNBC