Z popela zpět na výsluní: 6 důvodů, proč se americké akcie vrátily k růstu

Americký akciový index S&P 500 se z maxima dosaženého 19. února propadl do 8. dubna o 18,9 % a na intradenní bázi jeho pokles přesáhl 21 %. Pak ale přišel prudký odraz výše a během několika týdnů trh zaznamenal nejrychlejší oživení od jara 2020. Co stálo za tak rychlou změnou? A může růst pokračovat?
1. Solidní výsledky firem
Výsledková sezóna za první kvartál americkému akciovému trhu pomohla. Přestože některé významné firmy zklamaly čísly nebo výhledy na další období (za všechny zmiňme Apple), celkově společnosti z indexu S&P 500 do 9. května vykázaly meziroční růst zisku na akcii o 13,4 %, přičemž již reportovalo zhruba 450 firem. To je v době silných ekonomických nejistot velice dobrý výsledek. 78 % firem oznámilo zisky na odhady a 62 % překonalo očekávání na úrovni tržeb.
2. Nadšení z umělé inteligence pokračuje
Microsoft zveřejnil skvělé výsledky, které vyústily k jeho nejlepšímu dni na burze od 80. let. Meta Platforms, Amazon i Alphabet potvrdily, že v rámci investic do AI a cloudu nešlapou na brzdu. To podpořilo víru investorů v příběh růstu spojeného s AI. Neochvějný postoj velkých technologických firem naznačuje, že rozvoj v oblasti umělé inteligence má stále zelenou.
3. Menší nejistota v oblasti mezinárodního obchodu
Spojené státy oznámily novou obchodní dohodu se Spojeným královstvím a o víkendu jednaly s Čínou (a v noci na pondělí bez dalších detailů bylo uvedeno, že bylo dosaženo určité shody). Již samotné uvolnění rétoriky vůči Číně přitom v posledních týdnech zlepšilo náladu na trhu. Byly navíc oznámeny různé výjimky a pozastavení platnosti některých cel. Investoři věří, že by děsivé celní přestřelky nemusely trvat dlouho.
4. Bez propouštění není recese
Dubnová data z amerického pracovního trhu ekonomy pozitivně překvapila. Ačkoli spotřebitelé omezují výdaje v některých oblastech, k plošnému propadu spotřeby nedochází. Míra nezaměstnanosti se sice v posledních měsících mírně zvýšila, ke krizovému vývoji má ale trh práce daleko. A dokud firmy ve velkém nepropouštějí, ekonomika má prostor růst.
5. Zhoršený sentiment investorů jako kontrariánský signál
Nálada investorů se zhoršovala již dlouho před takzvaným dnem osvobození (2. dubna), kdy Donald Trump vyhlásil reciproční cla. Index volatility VIX byl vysoko a průzkumy mezi drobnými i institucionálními investory ukazovaly na největší pesimismus od finanční krize v roce 2008. Jak to tak ale bývá, právě v době extrémního pesimismu se ceny akcií začaly zvedat.
6. Mladí investoři se nebojí a nakupují
Zatímco profesionální stratégové během korekce cen amerických akcií mnohdy i výrazně snižovali své výhledy pro letošní rok, drobní investoři – zejména mileniálové a generace Z – nakupovali. Varování pro ně evidentně nejsou až tak určující, a když ceny klesnou, vstupují do nových dlouhých pozic. Podle dat brokerských platforem během dubnového poklesu výrazně rostly nákupy ETF, technologických titulů, bitcoinu (jeho cena se již vrátila nad 100 000 USD) i dalších aktiv. Mladí investoři mají zkrátka delší investiční horizont a z posledních let převážně tu zkušenost, nakupovat při poklesech se vyplácí, a to mnohdy velice rychle.
Pro další vývoj se jako zásadní jeví to, zda USA dospějí k takovým dohodám o vzájemném obchodě s Čínou, Evropskou unií a dalšími velkými světovými ekonomikami, které si trh vyloží jako přínosné pro veřejně obchodované společnosti (a konkrétně pro které). Nejistota zůstává vysoká a akciový trh v Americe může mít po výrazném oživení tendenci konsolidovat. A otevřené zůstává téma dlouhodobého ústupu Spojených států z pozice globálního lídra, a to nejen na akciovém trhu.
Zdroj: Downtown Josh Brown, FactSet, Trading Economics