US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,98 %
NASDAQ+1,30 %
DOW JONES+1,15 %
PX-0,31 %
ČEZ+0,31 %
NVIDIA+1,83 %

Akcie indické Zomato po zahájení obchodování téměř zdvojnásobily hodnotu

Akcie indické společnosti Zomato, která se zabývá rozvozem jídla do domu, po zahájení obchodování na burze v Bombaji téměř zdvojnásobily svou hodnotu. Vysoký růst předního indického startupu, tedy začínající technologické firmy, je příznivou zprávou pro další takové firmy, které chystají vstup na burzu. Uvedla to v pátek agentura Reuters. Firmu Zomato podporuje čínská fintech společnost Ant Group.

Redakce IW
Redakce IW
23. 7. 2021 | 9:56
Asijské akcie

Indický podnik nabídl akcie za 76 rupií a z nabídky získal 1,26 miliardy USD. Po otevření trhu se cena akcií zvýšila o 82,8 %. Tržní kapitalizace firmy tak překonala hranici bilionu rupií a firma se dostala mezi 50 nejhodnotnějších firem na bombajské burze, upozornil server indického listu Business Standard.

Čínská Ant Group vlastní v Zomato podíl 16,53 %. Největším akcionářem firmy je internetová společnost Info Edge (India) s podílem 18,55 %.

Zomato zahájila provoz v roce 2008. V současnosti působí ve 24 zemích a má více než 5 000 zaměstnanců. V Indii jsou jejími konkurenty firmy Swiggy a Amazon. Podle výzkumné společnosti RedSeer je hodnota indického trhu rozvozu jídla 4,2 miliardy USD a v současnosti mu dominují právě Swiggy a Zomato. Amazon je relativně nový a menší hráč.

Indie je v letošním roce jedním z nejaktivnějších trhů pro primární nabídky akcií. Pomohl jí přiliv peněz ze zahraničí a vysoký zájem od drobných domácích investorů. Na konci března ale nadšení investorů z akcií a primárních nabídek utlumila nová vlna nemoci covid-19. Z indických startupů chystají vstup na burzu také finanční společnost Paytm, hotelový podnik Oyo Hotels nebo firma nabízející sdílené jízdy Ola.

Zdroj: ČTK

Asijské akcieIndiePrimární úpis akcií (IPO)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

20. 10.-Andrej Rády
Akciový trh