Jaroslav Brychta (XTB): V kontextu situace na dluhopisovém trhu nemusí být americké akcie ani při vysokém P/E drahé
Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových a dalších trhů. Nejen o tom v expertním tržním výhledu, tentokrát s Jaroslavem Brychtou z XTB a šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným. Ptát se můžete i vy, a to přímo v chatu na YouTube, nebo e-mailem na redakce@investicniweb.cz.
Co zaznělo:
- Dluhopisy jsou podle Jaroslava Brychty dnes ve srovnání s akciemi "nesmyslně drahou investicí". P/E dluhopisů je mnohem vyšší než P/E akcií. Pokud bychom s jistotou věděli, že výnosy dluhopisů zůstanou dlouhodobě tak nízké, jak jsou dnes, mohli bychom říct, že jsou akcie navzdory vysokému P/E stále levné. Pokud by výnos 10letých dluhopisů USA stoupl na 3-4 %, byly by akcie při současném ocenění drahé.
- Peněz připravených ke vstupu na trh je stále hodně a vzhledem k tomu, že dluhopisy nejsou investičně zajímavé, zaměřují se investoři na akcie, což jejich ceny žene stále výše.
- Na trzích jsou podle Jaroslava Brychty stále i firmy, jejichž akcie jsou zajímavě oceněné. Investoři si ale musí s jejich hledáním dát práci. Může jít třeba o menší evropské společnosti, jejichž cenné papíry nejsou zahrnuty ve známých velkých indexech.
- Čína je velmi specifickým trhem, aktuálně probíhá tažení proti technologickým společnostem. Cílem aktivity Pekingu je podle Jaroslava Brychty ukázat, že čínské firmy se musí podřídit přáním domácích politiků. I vlivem tohoto faktoru se akcie některých čínských podniků dostaly na velmi zajímavé úrovně.
- Akcie Virgin Galactic jsou jedním z nejoblíbenějších titulů retailových investorů a po nedělním úspěšném letu raketoplánu s Richardem Bransonem na palubě lze podle Jaroslava Brychty čekat další růst jejich ceny, čistě z hlediska valuace však jejich současná cena nedává smysl. Nejdůležitější je u této firmy sentiment trhu a spekulace, s jakými dalšími produkty a službami by firma mohla přijít.
- Spojené arabské emiráty mají zájem těžit maximální možné objemy ropy. Jejich náklady na produkci jsou nízké a země by ráda využila poptávky i proto, že tuší, že pokračující odklon od fosilních paliv bude poptávku do budoucna snižovat. Na posledním zasedání OPEC se rozcházely postoje SAE a Saúdské Arábie. Pokud by všechny ropné země těžily tolik suroviny, kolik by chtěly, byl by trh ropou zaplavený. Právě potenciální spor mezi velkými producenty ropy je podle Jaroslava Brychty největším rizikem na tomto trhu.
- Pokud by přišla další vlna lockdownů, byly by zřejmě nejtvrději zasaženy společnosti z odvětví cestovního ruchu. Podle Jaroslava Brychty ale další vlna uzávěr ekonomik spíše nepřijde.
- Tento týden budou zajímavé výsledková sezóna v USA a americká inflace. Americké banky měly v minulém čtvrtletí skvělé výsledky díky tradingu, trading revenues za druhé čtvrtletí už by měly být výrazně nižší. S tím se však počítá.
Aktuality
14. 5. | 16:24