Jaroslav Brychta (XTB): Prostředí vyšších sazeb nepřeje růstovým titulům, to ale neznamená, že už v této oblasti nejsou investiční příležitosti
Výjimečně úterní dopoledne bude na Investičním webu patřit expertnímu tržnímu výhledu. Tentokrát přijal pozvání investor a spolupracovník XTB Jaroslav Brychta. Rozhovorem, který bude tradičně vysílán živě, vás provede šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný. Ptát se můžete i vy, a to přímo v chatu na YouTube nebo e-mailem na redakce@investicniweb.cz.
Co zaznělo:
- U amerických akciových indexů má větší význam než válka na Ukrajině (očekávaný) růst úrokových sazeb, vše se teď točí kolem inflace. Jedním z faktorů, které tlačí výše výnosy amerických vládních dluhopisů, je plán Fedu na snižování jeho obří bilance.
- Čím nižší jsou výnosy dluhopisů, tím zajímavější jsou akcie. Jakmile ale začnou výnosy dluhopisů růst, mají už investoři k akciím určitou alternativu, takže situace na burzách není tak příznivá. Vyšší výnosy dluhopisů nejsou příznivé ani pro zlato.
- V prostředí vysoké inflace a rostoucích sazeb mají obtížnou situaci růstové tituly. To ovšem podle Jaroslava Brychty neznamená, že už v této oblasti nelze najít zajímavě oceněné podniky.
- Atraktivní dnes podle Jaroslava Brychty mohou mezi růstovými tituly být kapitálově nenáročné firmy, které jsou převážně softwarově orientované, mají vysoké hrubé marže a lze u nich očekávat dlouhodobý růst.
- U Twitteru je dlouhodobě problémem nedostatečná monetizace. To je pozitivní z hlediska uživatelů, ne však z pohledu akcionářů. Ani Elon Musk ale není zárukou toho, že se z Twitteru stane stroj na peníze, jeho zájmy mohou být jiné povahy (otevřenost sociální sítě všem).
- Komodity už z pohledu ceny podle Jaroslava Brychty nejsou příliš vhodné k budování nových pozic. Na druhou stranu podle něj jsou ovšem ve hře i scénáře, které mohou přispět k dalšímu výraznému zdražení surovin.
- Centrální banky v současné mimořádné situaci nemají nejmenší šanci spolehlivě projektovat vývoj inflace, říká Jaroslav Brychta. Zvyšování sazeb je pochopitelné, na druhou stranu musí centrální banky pracovat i se scénářem, že se inflace může v relativně krátké době normalizovat.
- Politika nulové tolerance koronaviru drtí čínskou ekonomiku, uzávěry v Číně navíc mohou dále narušovat globální dodavatelské řetězce. Ještě důležitější ale může být tamní trh s bydlením. Oblast, která byla tahounem růstu Číny posledních zhruba dvacet let, nyní prochází řízenou implozí, což bude mít velký vliv na řadu odvětví.
Aktuality

13. 5. | 22:00
13. 5. | 14:49
13. 5. | 14:32
13. 5. | 14:22