Ronald Ižip (Trend): Defenzivní akcie nabízí v době zvýšené volatility příležitost k diverzifikaci portfolia, nejsou ale všespásné
Pondělní dopoledne patří na Investičním webu expertním tržním výhledům. Tentokrát s Ronaldem Ižipem, zástupcem šéfredaktora časopisu Trend, a šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným. Ptát se můžete i vy, a to přímo v chatu na YouTube nebo e-mailem na redakce@investicniweb.cz.
Co zaznělo:
- Prožíváme mimořádně zajímavé období. Vrací se (a možná ještě silnější) volatilita a turbulence, jaké pamatujeme z doby finanční krize.
- Volatilita nabízí mnoho možností ke spekulacím. Velký SHORT se zatím stále týká například ARK Innovation ETF. Naopak se daří komoditním firmám, třeba Warren Buffett ve velkém sází na "starou energetiku".
- Hovoří se o stagflaci, ačkoli hospodářský růst je třeba v eurozóně nadále pozitivní (v USA došlo ke kvartálnímu poklesu).
- ECB se ve zprávě z konce dubna "omluvila", že špatně odhadovala vývoj inflace. Centrální banky jsou obecně ve složité situaci, protože by měly v ideálním případě pomoci srazit inflaci, ale nedopustit tvrdé přistání ekonomiky. V USA je napojení na finanční trhy ještě patrnější, Američané totiž ve velkém investují, a tak možná až pokles hodnoty jejich majetku skrze propad cen aktiv napomůže změny jejich spotřebitelského chování (s cílem snížit inflaci). Fed proto možná nechá akciový trh padat tak, jak na to investoři v uplynulé dekádě nebyli zvyklí.
- Defenzivní akcie nabízí příležitost k diverzifikaci portfolia, investoři by ovšem neměli podlehnout dojmu, že tyto tituly jejich portfolio v době vysoké volatility zachrání. Diverzifikovat portfolio je třeba nejen napříč sektory, ale i regiony (měnami) a třídami aktiv.
- Navzdory tomu, že jsou nemovitosti prakticky všude ve světě drahé, zůstávají zajímavým nástrojem uchování hodnoty peněz v inflačním prostředí.
- Hospodářské výsledky amerických společností v probíhající výsledkové sezóně jsou lepší, než se čekalo. Zároveň se však ukazuje, že očekávání investorů u některých společností těžících z pandemie covidu-19 byla přehnaná. V jejich případě nyní dochází k normalizaci situace.
- Japonská centrální banka je v situaci, kdy si kvůli vysokému zadlužení země nemůže dovolit zvyšovat úrokové sazby. S tím, jak roste inflace a Fed a ECB sazby zvyšují, respektive zvyšovat budou, investoři budou opouštět japonský jen. Bank of Japan tak zřejmě bude tlačena k intervencím na měnovém trhu (prodávání dolarů a kupování jenů). Pokud by japonský jen oslaboval, tlačilo by to k oslabování také čínský jüan a další regionální měny. To by v důsledku mělo velké dopady na globální měnovou stabilitu.
Aktuality

13. 5. | 22:00
13. 5. | 14:49
13. 5. | 14:32
13. 5. | 14:22