Ronald Ižip (Trend): Otočka centrálních bank může přijít již na přelomu roku, na nová rekordní maxima na americkém akciovém trhu si počkáme dlouho
Pondělní dopoledne patří na Investičním webu expertním tržním výhledům. Tentokrát s Ronaldem Ižipem, šéfredaktorem časopisu Trend, a šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným. Ptát se můžete i vy, a to přímo v chatu na YouTube nebo e-mailem na redakce@investicniweb.cz.
Co zaznělo:
- Medvědí trend na trhu s akciemi i dluhopisy pokračuje. Negativním faktorům přitom nemusí být konec.
- Inflace na úrovni spotřebitelských i výrobních cen je stále vysoká, na úrovni monetární ale sledujeme deflaci. Výrazným indikátorem problémů v ekonomice jsou rostoucí zásoby firem (Nike, Walmart a další). A pozor, v Číně třeba již výrobní ceny prakticky přestaly růst, stejně jako například ceny na americkém realitním trhu. Vrchol inflace je tedy velice blízko a Fed je (opět) se svým zvyšováním sazeb příliš agresivní a příliš pozdě.
- V některých oblastech začíná chybět likvidita. Viděli jsme to v Británii, ve Švýcarsku centrální banka skrze newyorský Fed doručuje komerčním bankám dolarové swapy a tak dále. Podle Ižipa nedostatek likvidity může vyústit až v "lehmanovský moment".
- Podle Ižipa není bez opětovného navýšení likvidity v systému možné očekávat rychlé oživení ekonomiky ani trhů. Americký akciový index S&P 500 tak velice dlouho nevylepší historický rekord.
- Jakmile přijde otočka v měnové politice (podle Ižipa může vrchol sazeb nastat již na přelomu roku), bude zajímavé nakupovat akcie. Nikoli však napříč sektory. Ižipovi se v takovém scénáři zamlouvají komoditní tituly, trhy v Jižní Americe nebo Indie.
- Energetická krize v Evropě se naplno projeví až v roce 2023. Až napřesrok bude jasno v tom, které firmy (ne)přežijí, jak budou vlády schopné a ochotné pomáhat firmám i spotřebitelům a tak dále.
- Zlato v amerických dolarech nic impozantního nepředvádí, například v eurech si ale vede stále poměrně dobře. V prostředí vyšších výnosů nejsou kovy tak zajímavé, s poklesem výnosů by se ale drahé kovy měly vracet do hledáčku investorů.
- Omezování cen energií není dlouhodobě příznivé pro energetickou bezpečnost. Menší zisky totiž přimějí firmy omezovat investice, bez kterých v delším výhledu výroba elektřiny bude narážet na produkční kapacity.
- Ižip: Nevidím zatím světlo na konci kryptoměnového tunelu. Jde o trh silně závislý na likviditě v systému.
Aktuality
dnes | 14:32