Makléři WOOD & Company: Uplynulý rok vrátil investory nohama na zem, vyhlídky pro nadcházející měsíce jsou mírně optimistické
Poslední expertní tržní výhled letošního roku proběhl ve velkém stylu, a to přímo na tradingu investiční společnosti WOOD & Company. Shrnuli jsme rok 2022 a chybět nemohl ani výhled na rok 2023. Pozvání přijali Lukáš Novotný, Vladimír Vávra a Ronald Schubert. Tradiční investičně-vánoční stream moderoval Petr Novotný, šéfredaktor Investičního webu.
Co zaznělo:
- Letošní rok byl složitý mimo jiné kvůli válce na Ukrajině, která se ještě před dvanácti měsíci jevila jako nepravděpodobná. I tento faktor přispěl k tomu, že se na burzách "zlomil" dlouhodobý býčí trend.
- Vávra: Už na konci loňského roku jsem měl pocit, že trhy jsou "přetažené", že jim efekty kvantitativního uvolňování pomohly až příliš vysoko. Takže se potvrzuje, že člověk má vnímat své dojmy z dění, že se má řídit vlastními názory.
- Schubert: Uplynulý rok ukázal, že zkratky v investování neexistují. Potvrdilo se, že fundament je nakonec vždy rozhodující. Akcie společností, které negenerují zisky, po prudkém růstu podpořeném mimo jiné nárůstem podílu spekulativních investorů během covidu letos opět spadly.
- Vávra: Chci být optimista a věřit, že měkké přistání ekonomiky je možné. Zároveň však říkám, že by investoři měli být připravení i na jiné scénáře.
- Schubert: Říká se, že medvědí trh je pro investory dar. Bývá to dobrá příležitost ke vstupu na trh před následujícím růstem. Zajímavé mohou být dluhopisy za předpokladu, že inflace bude klesat a centrální banky poté přistoupí ke snižování úrokových sazeb. Pokles výnosů dluhopisů by totiž znamenal růst jejich cen.
- Inflace klesá, její aktuální úrovně jsou však stále velmi vysoké. Otázkou je, co by se stalo, kdyby růst cen zpomalil jen například na 4 %, tedy kdyby inflace zůstala nad 2% cílem velkých centrálních bank. Zároveň nelze vyloučit v blízké budoucnosti ani deflační tlaky (aktuální srovnávací základna je vysoká, ekonomiku může zasáhnout recese, energetické komodity mohou výrazně zlevnit).
- Schubert: Zavedení takzvané windfall tax v Česku je pro mě velkým zklamáním. Potenciální zahraniční investoři budou kroky současné vlády vnímat jako varování a jejich zájem o ČR v důsledku toho klesne.
- U akcií ČEZ lze spekulovat na rozdělení společnosti, kdy by stát získal 100% kontrolu nad výrobní částí. Pro minoritní akcionáře by vytěsnění mohlo být z hlediska protiplnění zajímavé, na druhou stranu by takový krok ohrožoval pozici Česka coby rozvíjejícího se trhu.
Aktuality
dnes | 14:32