Saudi Aramco jedná se Sinopecem a TotalEnergies o investici až 10 miliard USD do plynového pole

Saúdskoarabský ropný gigant Saudi Aramco jedná s čínskou státní petrochemickou společností Sinopec a francouzskou energetickou firmou TotalEnergies o investici do rozvoje plynového pole Džáfúrá v Saúdské Arábii. Informovala o tom v úterý agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje. Saudi Aramco chce podle nich na projekty získat až deset miliard dolarů. Plány mimo jiné zahrnují stavbu zařízení na export zkapalněného zemního plynu (LNG), uvedly dále zdroje. Pole Džafúrá je jedním z největších nekonvenčních polí s plynem.
Firma Saudi Aramco, nad kterou má kontrolu stát, hledá kapitálové investory, kteří by pomohli financovat rozvoj střednědobých a navazujících projektů. Oslovila proto soukromé investiční fondy a další velké fondy, které investují do infrastruktury. Do projektů bude třeba podle Bloombergu investovat přes 100 miliard dolarů, loni v prosinci agentura psala o 110 miliardách dolarů. Saúdskoarabské firmě v uskutečňování plánů radí investiční banka Evercore.
Jednání stále probíhají a zatím nepadlo konečné rozhodnutí, uvedly zdroje. Společnosti Saudi Aramco, TotalEnergies a Sinopec se k věci nevyjádřily.
Válka na Ukrajině vedla k prudkému nárůstu poptávky po zemním plynu v čele s evropskými státy, které tradičně získávaly dodávky z Ruska. Státy Perského zálivu proto zahájily ambiciózní plány na rozšíření své těžby plynu, připomíná Bloomberg.
Saúdská Arábie má jedny z největších zásob plynu na světě, ale v minulosti je téměř nevyužívala. Pole Džafúrá je důležitou součástí strategie Saúdské Arábie, jejímž cílem je diverzifikovat vývoz energií mimo ropu. Odhaduje se, že v ložisku se nachází 6,3 bilionu metrů krychlových surového plynu. Saudi Aramco očekává, že zahájí těžbu v roce 2025 a že do roku 2030 těžba dosáhne zhruba 63,2 milionu metrů krychlových denně.
Rozhodnutí vybudovat terminál pro vývoz LNG by pro společnost Saudi Aramco znamenalo zásadní obrat. Společnost totiž nedávno uvedla, že většina plynu z Džáfúrá a dalších polí bude využívána pro domácí trh a k výrobě takzvaného modrého vodíku. Ten se podobně jako tradiční šedý vodík vyrábí ze zemního plynu, proces štěpení je ale doplněn ještě o technologii zachytávání a ukládání oxidu uhličitého.
Zdroj: ČTK