Operátorovi O2 Czech Republic loni vzrostl zisk o 7,1 % na 5,85 miliardy Kč

Operátorovi O2 Czech Republic loni stoupl čistý zisk o 7,1 % na 5,85 miliardy korun. Výnosy se firmě zvýšily o 2,6 % na 39,77 miliardy korun. Růstu zisku společnost dosáhla díky snížení provozních i běžných investičních výdajů. Výnosy vzrostly díky vyššímu využívání fixní sítě a růstu v oblasti ICT.
Celkový počet mobilních zákazníků O2 v ČR se loni zvýšil o 110 000 na 5,968 milionu, z toho bylo 3,316 milionu klientů se smlouvou. Počet SIM karet instalovaných pro komunikaci různých zařízení dosáhl 746 000. Na Slovensku měl dceřiný operátor O2 Slovakia 2,23 milionu zákazníků, tedy o 80 000 meziročně více. Počet uživatelů O2 TV stoupl o 86 000 na 529 000 a počet zákazníků fixního vysokorychlostního internetu přes kabel i pomocí bezdrátové technologie se zvýšil o 20 000 na 855 000.
Síť O2 zaznamenala v době zvýšené práce z domova a distanční výuky výrazný nárůst provozu. Fixní datový provoz vzrostl meziročně o 54 % a mobilní dokonce o 70 %. Více než poloviční meziroční růst datového provozu ve fixní i mobilní síti se nicméně do růstu výnosů promítl jen nepatrně.
V České republice se provozní výnosy O2 loni zvýšily o 2,9 % na 32,25 miliardy Kč. Výnosy v mobilním segmentu zůstaly meziročně stejné na úrovni 20,14 miliardy Kč. Vyšší příjmy z datového provozu totiž jen vyrovnávaly významně slabší roaming a nižší prodej telefonů. V segmentu pevných linek vzrostly výnosy o 7,9 % na 12,12 miliardy Kč, a to zejména díky O2 TV a vyššímu datovému provozu. Na Slovensku se celkové provozní výnosy zvýšily meziročně o 0,4 % na 7,68 miliardy Kč.
"Za celý rok 2020 zaostala finanční výkonnost za naším interním očekáváním. Abychom kompenzovali negativní dopad pandemie covidu-19 zejména na své mobilní výnosy, museli jsme přistoupit ke snížení jak provozních, tak běžných investičních výdajů," uvedl finanční ředitel Tomáš Kouřil.
"I v této složité situaci s nejistým výhledem jsme ale pro své zákazníky v České republice i na Slovensku vydražili maximum nového spektra. To nám pomůže i do budoucna udržet pozici technologického lídra," dodal.
Za samotné čtvrté čtvrtletí O2 Czech Republic vykázala výnosy 10,53 miliardy Kč (4Q2019: 10,14 miliardy Kč), provozní zisk EBITDA 3,46 miliardy Kč (4Q2019: 3,30 miliardy Kč) a čistý zisk 1,51 miliardy Kč (4Q2019: 1,44 miliardy Kč). EBITDA marže se v závěru roku meziročně zvýšila o 0,4 procentního bodu na 32,9 %. Ke zvýšení zisku pomohly nižší odpisy, které překonaly růst finančních nákladů.
I ve čtvrtém čtvrtletí se podle generálního ředitele podniku Jindřicha Fremutha ve finančních výsledcích projevoval negativní dopad pandemie. "Přestože naše prodejny zůstaly v nouzovém stavu otevřené, zaznamenali jsme v roce 2020 téměř o čtvrtinu nižší návštěvnost. Klíčovou prioritou se i pro nás stala digitalizace obsluhy a inteligentní spolupráce mezi jednotlivými distribučními kanály, což přispělo k velmi vysoké loajalitě našich zákazníků," uvedl.
Čistý dluh společnosti klesl na 9,2 mld. Kč (bez leasingů) a poměr čistého dluhu k EBITDA se snížil na 0,7 i přes náklady za 5G aukci ve výši 2,2 miliardy Kč a přes platby za prodloužení licenční smlouvy na značku O2.
Analytici: Výsledky za čtvrté čtvrtletí jsou mírně nad odhady
"Výsledky za čtvrté čtvrtletí skončily nad odhady, hlavně díky lepším příjmům na zákazníka na Slovensku a dobrým přírůstkům zákazníků v placené televizi a v mobilních paušálních službách. Nové ICT kontrakty také pomohly více než jen vyvážit nižší příjmy z roamingu. Dohromady s pokračující přísnou kontrolou nákladů a překvapivému pozitivnímu vývoji v pracovním kapitálu (+1,5 miliardy Kč) byly výsledky dobré od tržeb až po zisk a zadlužení. Líbí se nám i prodloužení licenčních práv na značku O2 o dalších 15 let (do roku 2037), jak se zdá, za velmi dobrých podmínek. Stále tak akcie O2 C.R. považujeme za dobrou dividendovou sázku se střednědobým dividendovým výnosem mezi 8 a 9 % a komfortní rozvahou i po 5G aukci," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.
"Reportované výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku mnoho překvapení nepřinesly, když skončily mírně nad tržním očekáváním. Ukázalo se, že trend, který jsme viděli v předcházejících kvartálech, se udržel. Pokračující pokles v hlasových službách, SMS a MMS kompenzovaly internet a TV, ale zejména mobilní datové služby. Mírně nižší tempo růstu provozních nákladů než tržeb znamenalo růst EBITDA marže o 0,3 procentního bodu. Restriktivní opatření plynoucí z koronavirové krize měla samozřejmě dopad do hospodaření společnosti, zejména v případě mobilního segmentu," doplnil analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.
"Dle očekávání management nezveřejnil návrh dividendy, obdobně, jako tomu bylo v loňském roce. Naše očekávání je celková výše dividendy 21 Kč na akcii (8,2% hrubý dividendový výnos). Celkově hodnotíme zveřejněná čísla lehce pozitivně a z našeho pohledu potvrzují, že se O2 daří proplouvat současnou situací spojenou s pandemií poměrně dobře. Jelikož již obchodování s O2 není zatíženo očekáváním výsledku aukce nových kmitočtů, respektive rizikem výrazné změny konkurenčního prostředí, měla by zveřejněná čísla být podporou pro páteční obchodování," dodal analytik Milan Vaníček z J&T Banky.
Společnost O2 Czech Republic vlastní s majoritním podílem zhruba 80 % investiční skupina PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Předloni společnosti O2 stouply výnosy o 2 % na 38,76 miliardy korun, čistý zisk jí ale vzrostl kvůli investicím jen o 0,2 % na 5,46 miliardy korun.
Zdroj: O2 Czech Republic, ČTK