Britové dali za pochybení pokutu makléřské firmě Charles Schwab

Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) dal britské součásti americké makléřské společnosti Charles Schwab pokutu 8,96 milionu liber. Sankce je za to, že firma nedostatečně chránila majetek klientů a dokonce úřadu předkládala nepravdivé informace. Regulátor to přirovnal k chování americké investiční banky Lehman Brothers, která stála u zrodu globální finanční krize. Charles Schwab v reakci uvedla, že chyb lituje, ale že peníze klientů v ohrožení nebyly.
Britský úřad mimo jiné uvedl, že makléřská firma prováděla bez patřičných povolení činnost, která podléhá regulaci. Pochybení, kterých se podnik dopouštěl od srpna 2017 do dubna 2019, zasáhla drobné investory. "Právě ti potřebují tu největší úroveň ochrany," upozornil úřad.
"Jak už jsme viděli u Lehman Brothers a dalších případů, nedostatečná ochrana klientských aktiv může spotřebitelům snadno zvýšit náklady a také na dlouho zablokovat peníze," řekl Mark Steward, který ve FCA vede oddělení dodržování pravidel a dohledu nad trhem.
Mluvčí společnosti Charles Schwab UK potvrdil, že firma záležitost s FCA již urovnala. Dodal, že peníze a další aktiva klientů byly vždy chráněny v souladu s pravidly, která platí ve Spojených státech. "Negativní dopady nebyly na klienty ani na žádná aktiva. Nicméně chyb litujeme a jsme rádi, že jsme tu záležitost vyřešili," dodala makléřská firma.
Regulátor uvedl, že firma neměla správné záznamy k identifikaci klientských aktiv ani adekvátní organizační uspořádání k jejich ochraně. Firma podle FCA neměla za všech okolností povolení k ochraně a správě aktiv v úschově a toto porušení pravidel nenahlásila, když pak zažádala o správné povolení. Britská součást podle FCA rovněž nepravdivě uvedla, že její auditoři potvrdili, že má zavedeny adekvátní systémy a kontrolní mechanismy k ochraně klientských aktiv. FCA však potvrdil, že nikdo z klientů o žádný majetek nepřišel.
Společnost Charles Schwab UK souhlasila s urovnáním sporu, a kvalifikovala se tak pro přiznání 30% slevy. Bez ní by sankce činila 12,8 milionu liber, sdělil úřad. Ani to by ale nebyla největší pokuta, jakou úřady v Británii v této souvislosti vyměřily. V roce 2015 dal FCA bance Barclays rekordní pokutu 72 milionů liber za to, že si až příliš zjednodušila kontrolní procesy.
FCA vznikl v roce 2013, kdy se Británie rozhodla zpřísnit systém dohledu nad finančními trhy. Reforma tehdy zrušila Úřad pro finanční služby (FSA), který fungoval 12 let, ale kterému se v Británii dávalo za vinu, že neodvrátil kolaps finančního systému z roku 2008, u něhož právě stála banka Lehman Brothers. Z původního FSA vznikl vedle FCA ještě Finanční regulační úřad (PRA).
Zdroj: ČTK