Americké akciové indexy uzavřely úterní seanci smíšeně, dařilo se technologickým titulům

Akcie ve Spojených státech uzavřely i po schválení dlouho očekávaného balíku na podporu ekonomiky smíšeně. Radost z něj totiž mírnily obavy ze šíření nového kmene koronaviru a nepříznivé hospodářské statistiky. Na devizovém trhu dále posiloval dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,67 % na 30 015,51 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,21 % na 3 687,26 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, stoupl o 0,51 % na 12 807,92 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,70 % na 24,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 0,920 %.
Ceny ropy spadly o dvě procenta, zlato ztratilo procento a stříbro bezmála čtyři. Nejsledovanější kryptoměny posilovaly, bitcoin o 2,5 % a ethereum o 1,5 %.
"Balík na podporu ekonomiky je spojen s příslibem dalších opatření zkraje roku 2021. To by měl být čerstvý vítr do plachet hospodářství i trhů. Dlouhodobě by z něj měly těžit zejména cyklické tituly a hodnotové tituly," uvedl Tom Essaye, zakladatel Sevens Report.
"Nečekám úplně hladký průběh. Trhy i ekonomika mohou v dalších měsících stále kolísat, oživení spotřebitelské poptávky čekám až v polovině příštího roku," namítl ve vysílání CNBC Jonathan Golub, hlavní stratég Credit Suisse pro americký akciový trh.
Na růstu Nasdaqu měly velký podíl akcie technologické společnosti Apple (+2,85 %), která se podle zdrojů agentury Reuters chystá v brzkých letech vyrábět vlastní elektromobily.
Přestože v USA pokračuje očkování, stále roste počet nakažených covidem-19, kterých nyní v asi 328milionové zemi denně přibývá 214 000. Jednotlivé americké státy na šíření nákazy reagují povinným zavíráním obchodů a služeb, na hranu svých kapacit se dostávají nemocnice. Na špatný vývoj pandemie reagovaly negativně například ceny akcií firem napojených na turistický ruch (Carnival -5,94 %, MGM Resorts -0,46 %).
Zklamáním byly pro investory zveřejněné údaje o spotřebitelské důvěře v klíčovém období před svátky, která byla slabší, než se očekávalo. Větší pokles, než se odhadovalo, vykázal také údaj o prodejích již postavených domů v USA za listopad.
Na devizovém trhu dále zpevňoval dolar chápaný jako bezpečné útočiště v časech nejistoty. I v jeho případě zatlačily nadšení ze záchranného balíku obavy z mutace koronaviru.
Krátce před 22.00 SEČ přidával dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, 0,75 % na 90,72 bodu. Euro na dolar ztrácelo 0,7 % na 1,2156 USD. Libra od dolaru odepisovala 0,8 % na 1,3353 USD. K japonskému jenu měl dolar k dobru 0,4 %, prodával se za 103,70 JPY.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle finálních údajů vykázala rekordní vzestup. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,4 %, oznámilo v úterý americké ministerstvo obchodu. Výsledek je lepší než odhady analytiků, kteří po prvním odhadu očekávali růst o 33,2 % a po druhém růst o 33,1 %.
- Důvěra amerických spotřebitelů v prosinci opět klesla výrazněji, než se čekalo. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné skupiny Conference Board. Index spotřebitelské důvěry v prosinci klesl na 88,6 bodu z listopadových 92,9 bodu (revidováno z 96,1 bodu). Analytici očekávali růst na 97 bodů.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně klesly o 2,5 % na celoročně přepočítané tempo 6,69 milionu jednotek. Po říjnovém růstu o 4,4 % (revize z +4,3 %) a tempu 6,86 milionu jednotek (revidováno z 6,85 milionu) analytici očekávali zpomalení růstu o 1 % na tempo 6,70 milionu jednotek.
- USA: Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v prosinci vzrostl na 19 bodů po listopadovém propadu na 15 bodů.
- Obě komory amerického Kongresu v pondělí večer schválily soubor opatření v objemu téměř 900 miliard dolarů, jehož cílem je podpořit hospodářství zasažené pandemií covidu-19. Podepsat jej musí prezident Donald Trump, který s ním souhlasí. Podle objemu pomoci jde ve Spojených státech o druhou největší podporu od začátku pandemie.
- Apple (v úterý +2,85 %) postupuje za svým cílem, jímž je představení samořízeného automobilu poháněného novou bateriovou technologií. Chce to stihnout do roku 2024, sdělily zdroje obeznámené se situací agentuře Reuters.
- Společnost MGM Holdings, která je vlastníkem věhlasného a jednoho z nejdéle fungujících filmových studií Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), zvažuje prodej veškerých svých aktiv včetně rozsáhlého filmového archivu, který zahrnuje mimo jiné sérii Jamese Bonda. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informoval zpravodajský server The Wall Street Journal. Hovoří se o částce 5,5 miliardy dolarů.
- Americké ministerstvo spravedlnosti zažalovalo maloobchodní řetězec Walmart (v úterý -1,21 %), že pomáhal zažehnout opioidovou krizi v zemi. Navzdory varováním ze strany svých vlastních lékárníků prý nedostatečně kontroloval pochybné předpisy na léky. Informují o tom světové agentury. Kvůli předávkování opiáty zemřelo ve Spojených státech od roku 2000 přes 470 000 lidí. Velká část úmrtí souvisela s léky na předpis.
Výsledková sezóna
- Výsledky CarMax ve 3QFY2021: Čistý zisk na akcii 1,42 USD (odhad: 1,13 USD), tržby 5,18 miliardy USD (odhad: 5,01 miliardy USD).
- Výsledky Cintas ve 2QFY2021: Čistý zisk na akcii 2,62 USD (odhad: 2,18 USD), tržby 1,76 miliardy USD (odhad: 1,75 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, Marketwatch, ČTK