Americký ministr financí jedná v Súdánu o ekonomické pomoci

Americký ministr financí Steven Mnuchin přicestoval do Súdánu. S představiteli africké země Mnuchin jedná o investicích a ekonomické pomoci, píše agentura AP. Spojené státy na konci loňského roku vyřadily Súdán ze seznamu zemí podporujících terorismus, což zemi otevírá nové možnosti získat investice a finanční podporu ze zahraničí. Mnuchin je prvním členem americké vlády, který do Súdánu přicestoval po tomto rozhodnutí.
Podle prohlášení súdánské vlády bylo jedním z hlavních témat jednání se súdánským premiérem Abdalláhem Hamdukem snížení státního dluhu Súdánu. Ten dluží cizím zemím a investorům přes 60 miliard dolarů. Podle odborníků přístup této africké země k zahraničním půjčkám může pomoci obnově tamní ekonomiky, píše agentura AP.
Súdánský premiér na Twitteru uvedl, že od jednání očekává "konkrétní pokrok" vzhledem k výraznému zlepšení vztahů se Spojenými státy.
Po svržení prezidenta Umara Bašíra, který vládl zemi autokratickým způsobem v letech 1989 až 2019, Súdán řídí dočasná vláda složená z představitelů armády a civilistů. Vláda se snaží zlepšit vztahy se západními zeměmi. Na konci října se Súdán, jako teprve třetí arabská země, dohodl na normalizaci vztahů s Izraelem.
Spojené státy zavedly proti Súdánu sankce na začátku 90. let. Sankce a omezený přístup k zahraničním trhům súdánskou ekonomiku výrazně poškodily. Aby byl vyřazen z amerického seznamu zemí podporujících terorismus, musel Súdán složit na americké účty 335 milionů dolarů. Peníze mají posloužit na odškodné pozůstalým po obětech útoků, které podnikla teroristická organizace Al-Káida na velvyslanectví USA v Keni a Tanzanii v roce 1998. V té době v Chartúmu sídlil vůdce organizace Al-Káida Usáma bin Ládin.
Zdroj: ČTK
Aktuality
