Na události v Kongresu reagují kromě platforem i banky a další

Po tvrdých opatřeních Facebooku nebo Twitteru přijímá také řada dalších firem kroky reagující na středeční události v americkém Kongresu. Řada velkých bank pozastavuje či přehodnocuje posílání příspěvků politickým skupinám, informuje deník The New York Times. Jiné společnosti v této souvislosti cílí přímo na zákonodárce, kteří se stavěli proti potvrzení výsledku prezidentské volby, nebo ukončují spolupráci s kampaní končícího prezidenta Donalda Trumpa.
Dnes odpoledne přišlo mimo jiné oznámení globální finanční skupiny American Express. Ta údajně přerušuje platby na podporu několika republikánských kongresmanů, kteří byli mezi více než 130 odpůrci "certifikace" volebních výsledků ve Sněmovně reprezentantů. Americký poskytovatel platebních služeb Stripe zase podle médií nebude zpracovávat platby pro Trumpovu kampaň, zatímco internetový obchodník Shopify zablokoval na své platformě dva prodejce spojené s odcházejícím šéfem Bílého domu.
"Trump rychle ztrácí přístup ke všem platformám, na kterých mohl v minulosti volně šířit své myšlenky, ale skupiny jeho podporovatelů se na internetu stále budou moci shromažďovat," hodnotil vývoj zpravodajský server Axios.
Vlna omezení napříč platformami pramení z událostí minulé středy, kdy stovky Trumpových podporovatelů vtrhly na půdu amerického Kongresu, který musel přerušit projednávání výsledků prezidentských voleb. Prezident v jedné ze svých reakcí vyjadřoval účastníkům nepokojů sympatie a jejich počínání odsoudil až dlouho po obnovení pořádku. I po vyvedení nepovolaných osob z Kapitolu pak desítky republikánských zákonodárců hlasovaly proti uznání hlasů tzv. volitelů z Arizony a Pensylvánie.
Společnosti jako Twitter, Facebook nebo Shopify zdůvodňují blokování Trumpových aktivit porušením pravidel zakazujících podněcování násilí, jiné se chtějí distancovat od politiků zapojených do snahy zpochybňovat výsledky podzimních voleb.
Výkonný ředitel Amex Stephen Squeri dnes uvedl, že pokusy některých zákonodárců "podkopat výsledek prezidentské volby a narušit poklidné předání moci" nejsou v souladu s hodnotami firmy a že její politický akční výbor takové politiky přestane podporovat.
Přerušení finančních příspěvků v tomto směru v neděli oznámila největší hotelová společnost na světě Marriott International. Dnes se přidala také korporace Dow Chemical, která prý odpůrce schválení volebního výsledku nebude podporovat po dobu jednoho volebního cyklu. Podobný postup pak oznámily i telekomunikační společnost AT&T, jež patří k největším politickým sponzorům v zemi, další lídr daného sektoru Verizon Communications nebo zprostředkovatel ubytování Airbnb.
Kroky avizovalo i několik velkých bank jako Goldman Sachs a JPMorgan Chase, které podle NYT pozastavují veškeré politické příspěvky. "Chceme, abyste mohli mít jistotu, že nebudeme podporovat kandidáty, kteří nerespektují vládu práva," uvedla společnost Citigroup.
Zastavit veškeré příspěvky na kampaně se v pondělí rozhodly i technologické společnosti Microsoft a Google. "Zmrazili jsme všechny... politické příspěvky a po hluboce znepokojivých událostech z minulého týdne přezkoumáme a přehodnotíme jejich fungování," uvedl mluvčí Googlu. Ropná společnost BP zastavila politický sponzoring na půl roku, během nějž chce přehodnotit uplatňovaná kritéria.
Proti uznání oficiálních výsledků prezidentských voleb se minulý týden v Kongresu postavila hrstka republikánských senátorů a skoro 140 jejich stranických kolegů ze Sněmovny reprezentantů, tedy jasná většina republikánských zákonodárců. Ani jejich protesty, ani vpád násilných demonstrantů ale nezabránily definitivnímu potvrzení vítězství demokrata Joea Bidena.
Zdroj: ČTK