Samsung v posledním loňském čtvrtletí zvýšil provozní zisk o 26 %, vyplatí mimořádnou dividendu

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšil provozní zisk o 26 % na devět bilionů wonů (175,3 miliardy Kč). Výsledky ovlivnil zejména vysoký zájem o čipy a obrazovky v době pandemie, kdy museli lidé ve velkém začít pracovat z domova. Letošní první čtvrtletí podle ní bude kvůli silnému dolaru a expanzi výrobních kapacit slabší. Díky vysokému objemu nespotřebované hotovosti Samsung také vedle běžné dividendy vyplatí akcionářům dividendu mimořádnou.
Výsledky Samsungu odpovídají předběžným číslům, která firma zveřejnila na začátku měsíce. V období od loňského října do prosince se její provozní zisk oproti předchozímu roku zvýšil o 26,35 %. Tržby vzrostly o 2,78 % na 61,5 bilionů wonů (1,2 bilionu Kč).
Zisk firmy, která je největším světovým výrobcem paměťových čipů a chytrých telefonů, za celý rok 2020 činil 36 bilionů wonů (697 miliard Kč), což je oproti roku 2019 růst o 29 %.
"V roce 2021 společnost očekává oživení celkové globální poptávky, bude ale přetrvávat nejistota spojená s možností dalších vln pandemie covidu-19," uvedla společnost v prohlášení.
Samsung předpokládá, že v tomto čtvrtletí se zvýší poptávka po čipech a smartphonech, silnější bude v následujících letech ale pravděpodobně také aktivita u fúzí a akvizic.
Akcie Samsungu ve čtvrtek na burze v Soulu oslabily o více než dvě procenta, ztrácel ale i zbytek trhu. Od září nicméně akcie firmy zpevnily asi o 60 %, částečně díky solidnímu výhledu ve výrobě čipů. Ve čtvrtek akcie firmy klesly navzdory oznámení, že Samsung díky vysokému objemu nevyužité hotovosti za poslední tři roky vrátí akcionářům formou mimořádné dividendy 10,7 bilionu wonů (200 miliard Kč).
"Nárůst hotovosti za poslední tři roky je zejména výsledkem toho, že jsme nedokázali provést významné akvizice," uvedla firma. Očekává ale, že větší akvizice přijdou v následujících třech letech. Analytici podle agentury Reuters upozorňují, že Samsung se bude snažit zajistit si budoucí technologie právě přes případné fúze a akvizice. A zaměří se patrně na ty, které lze využít v automobilovém sektoru.
Zdroj: ČTK