Asijské akcie první únorový týden zahájily růstem

Obchodování na asijských akciových trzích skončilo v pondělí v plusu. Dařilo se hlavně burzám v Hongkongu a Jižní Koreji, které přidaly více než dvě, respektive téměř 3 %. Investoři se zaměřili na finální lednové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.
Čínský index Shanghai Composite přidal 0,64 % na 3 505,28 bodu, korejský KOSPI vzrostl o 2,70 % na 3 056,53 bodu, japonský Nikkei 225 uzavřel se ziskem 1,55 % na 28 091,05 bodu, australský S&P/ASX 200 se zvýšil o 0,84 % na 6 663 bodů a hongkongský Hang Seng přidal 2,15 % na 28 892,86 bodu.
Akcie firem z čínského konglomerátu HNA Group ale v pondělí klesly. Skupina v uplynulých dnech oznámila, že věřitelé požádali o její bankrot a že akcionáři tří jejích firem zpronevěřili téměř deset miliard dolarů. Akcie společností napojených na HNA, včetně Hainan Airlines Holding, HNA Innovation, CCOOP Group, HNA Technology a Bohai Leasing, ztratily v pondělí až deset procent.
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od společností IHS Markit a Caixin v Číně v lednu sice klesl na 51,5 bodu z 53 bodů v prosinci, udržel se ale nad 50 body, které jsou předělem mezi pásmem růstu a kontrakce. Japonský výrobní PMI od IHS Markit a Jibun Bank pak v lednu klesl na 49,8 bodu z 50 bodů v prosinci, a z neutrální linie se tak svez do pásma kontrakce.
Zdroj: CNBC, ČTK