Podnikatelská aktivita v eurozóně v únoru opět klesla

Podnikatelská aktivita v eurozóně v únoru znovu klesla, hlavní příčinou jsou nová omezení související s bojem proti šíření covidu-19, která zasáhla hlavně dominantní sektor služeb. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky v pátek zveřejnila společnost IHS Markit. V Německu ale celková aktivita pokračuje v růstu.
Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) pro eurozónu podle rychlého odhadu činil 48,1 bodu. Index, který zahrnuje aktivitu v průmyslu i ve službách, tak zůstal pod hranicí 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Jeho hodnota se však zlepšila z lednových 47,8 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters čekali zvýšení indexu na 48 bodů.
Ke zlepšení aktivity přispělo dokončení starších objednávek. Index nevyřízených objednávek klesl ze 49 bodů na 47,9 bodu.
"Trvající karanténní opatření proti covidu-19 v únoru v eurozóně znovu tvrdě zasáhla sektor služeb a zvýšila pravděpodobnost opětovného poklesu HDP v prvním čtvrtletí," řekl hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson. Ekonomika eurozóny je podle průzkumu, který uskutečnila agentura Reuters mezi ekonomy minulý týden, v recesi ve tvaru W. To znamená, že po poklesu následovaném prudkým růstem opět klesá.
V Německu, které je největší ekonomikou eurozóny, se index zvýšil na 51,3 bodu z 50,8 bodu v lednu. Také v případě Německa podpořil souhrnný ukazatel hlavně zpracovatelský sektor.
Index pro dominantní sektor služeb se za eurozónu snížil na 44,7 bodu z lednových 45,4 bodu. Analytici čekali zvýšení indexu na 45,9 bodu. Díky očkování však roste naděje k alespoň částečnému návratu do běžného stavu a dílčí index očekává vystoupil nejvýše od dubna 2018.
Pro průmyslový sektor index aktivity vystoupil na 57,7 bodu z 54,8 bodu v předchozím měsíci. Ocitl se tak nejvýše od února 2018. Analytici čekali mírné snížení indexu na 54,3 bodu. Továrny také poprvé za téměř dva roky najímaly nové zaměstnance.
Zdroj: ČTK, fxstreet.com, tradingeconomics.com