Americké akciové indexy na úvod týdne prudce vzrostly, S&P 500 nejvíce od června

Americké akcie v pondělí výrazně posílily. Podpořil je pokles výnosů dluhopisů. K růstu akciového trhu přispěl rovněž optimismus ohledně očkování proti covidu-19 a vyhlídky na nová opatření na podporu ekonomiky USA.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,95 % na 31 535,51 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 2,38 % na 3 901,82 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 3,01 % na 13 588,83 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,46 % na 23,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o bezmála čtyři bazické body na 1,42 %.
Výnosy desetiletých dluhopisů americké vlády klesly poté, co se minulý týden vyšplhaly na roční maximum. Výnosy dluhopisů ovlivňují úrokové sazby u hypoték a dalších úvěrů, jejichž růst může mít negativní vliv na ekonomiku.
Ceny ropy se snížily zhruba o dvě procenta, do půl procenta odepsalo zlato i stříbro a nejsledovanější kryptoměny, bitcoin a ethereum, přidaly shodně okolo osmi procent.
Výrazně posílily akcie amerického výrobce letadel Boeing (+5,84 %). Reagovaly tak na zprávu, že si letecká společnost United Airlines Holdings (+1,20 %) objednala dalších 25 letadel Boeing 737 MAX. Akcie Johnson & Johnson (+0,54 %) mírně posílily poté, co byla o víkendu v USA k nouzovému využití schválena vakcína firmy proti covidu-19. Po víkendovém oznámení hospodářských výsledků a odkupů akcií posilovaly také akcie Berkshire Hathaway (+3,61 %).
Dařilo se akciím napříč hlavními sektory. Vedle cyklických sázek na energetiku nebo finance ale fungovala také ta na informační technologie. "Investoři řeší, nakolik jsou vyšší výnosy dluhopisů problém pro ocenění akcií. Podle nás vůbec, naše optimistické výhledy pro akciový trh v USA již vyšší výnosy bondů zahrnují," uvedl stratég David Kostin z Goldman Sachs.
Na devizovém trhu se americký dolar vyšplhal na třítýdenní maximum vůči koši měn, protože investoři sázejí na rychlejší hospodářský růst ve Spojených státech. Euro kolem 22.00 SEČ vůči dolaru ztrácelo čtvrt procenta na 1,2045 USD.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu vykazoval nárůst o 0,2 % na 91,04 bodu. Během dne se vyšplhal až na 91,139 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od 8. února.
Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích
- Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca (v pondělí na Nasdaqu -0,60 %) prodala svůj podíl 7,7 % v americké biotechnologické společnosti Moderna (+1,67 %) za více než miliardu dolarů. Akcie Moderny v poslední době výrazně vzrostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny.
- Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor pohrozil americkému provozovateli sociální sítě Twitter (v pondělí +0,73 %) pokutou za to, že neodstraňuje závadný obsah. Úřad sdělil, že Twitter porušuje ruské zákony týkající se boje se zakázaným obsahem. Síť podle něj od roku 2017 neodstranila 2 862 materiálů ilegálního obsahu, většinu z nich o sebevraždách.
- Americká letecká společnost United Airlines (v pondělí +1,20 %) si objednala dalších 25 letadel Boeing 737 MAX, která v listopadu získala ve Spojených státech povolení k obnovení provozu. Oznámila to v pondělí firma. Dodala, že se v rámci příprav na oživení poptávky rovněž dohodla na urychlení dodávek dříve objednaných letadel.
- Index nákupních manažerů v průmyslu dosáhl v únoru ve Spojených státech podle organizace ISM tříletého maxima 60,8 bodu. Překonal tak odhad analytiků o dva body a proti lednu se zvýšil o 2,1 bodu. Podle měření společnosti IHS Markit dosáhl tentýž údaj v únoru finální hodnoty 58,6 bodu, což bylo v souladu s očekáváním analytiků a o 0,6 bodu méně než v lednu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Zoom Video Communications (v pondělním after-marketu +8,6 %) ve 4FQ: Zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 0,79 USD), tržby 882 milionů USD (odhad: 812 milionů USD).
Zdroj: ČTK, CNBC