Libanonci a Syřané čelí hlubokému propadu měn

Libanonci ve středu druhým dnem protestovali proti vládě, kterou viní z hlubokého pádu místní měny. Blokovali silnice a požadovali sestavení kabinetu, který bude schopný ekonomické problémy státu řešit. Kurs libanonské libry k dolaru spadl v úterý na 10.000:1. Hluboký propad na černém trhu dnes zaznamenala i syrská měna - dolar se tam prodává za 4000 syrských liber. Ekonomiky obou sousedních států jsou úzce propojené.
Syrská měna klesá trvale a za letošní rok ztratila už 40 procent své hodnoty. "Obchodníci a podnikatelé se bojí nekontrolovaného pádu měny v příštích dnech a sledují nepokoje v Libanonu a jejich dopad tady. Libanon je naše životně důležitá cesta ke světu," citovala agentura Reuters nejmenovaného syrského obchodníka.
Syrští investoři a podnikatelé mají podle Reuters miliardy dolarů v libanonských bankách, které bývaly jistým úložištěm, avšak nyní jsou těžce postižené krizí.
Syrská libra se potýká s krizí od loňského léta, kdy se poprvé propadla pod psychologickou hranici 1:3000 vůči dolaru. Způsobily to obavy z dopadu dalších amerických sankcí na ekonomiku.
Vleklá je krize v sousedním Libanonu, kde lidé zahájili protesty proti vládě v roce 2019. Jejich hnutí zbrzdila epidemie koronaviru a také ničivý loňský srpnový výbuch v bejrútském přístavu, při kterém zahynulo 200 lidí.
Prohlubující se krize vede ke ztrátě pracovních míst a Libanonci začínají mít i starosti s obstaráním dostatku jídla. Mnozí se nemohou dostat k bankovním úsporám.
Prezident Michel Aún dnes oznámil, že požádal guvernéra centrální banky, aby vyšetřil důvody posledního propadu libry, a chce také, aby lidem byla zpřístupněna jejich konta. Libanon je závislý na dovozu a potíže s měnou prudce zvedají ceny základního zboží včetně obilovin či plen.
Při úterních protestech lidé na mnoha místech zapalovali pneumatiky a blokovali silnice. V Tripolisu, což je nejchudší město země, dnes lidé zabarikádovali čtyři silniční tahy. Protest se konal i před směnárnou.
"Potřebujeme vládu, která dokáže zavést záchranný hospodářský plán, krátkodobá opatření nefungují," řekl Bejrúťan Džad Salím. "Jsme nefungující stát a čekáme na další tragédie. Jsme rukojmí cizích států a mocností i jejich zájmů," řekl analytik Sarkís Naúm k nečinnosti vlády.
Zdroj: ČTK