US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,63 %
NASDAQ+0,56 %
DOW JONES+0,52 %
PX+0,89 %
ČEZ+0,46 %
NVIDIA+1,16 %

Nezaměstnanost v lednu zůstala v EU na 7,3 % a v eurozóně na 8,1 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 %. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 %. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

Redakce IW
Redakce IW
4. 3. 2021 | 11:20
Eurozóna

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 % lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 %.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29 000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8 000 na 13,28 milionu.

Mezi členskými zeměmi přišla po dlouhé době o pozici země s nejnižší nezaměstnaností Česká republika, kde bylo bez práce 3,2 % lidí. O desetinu procentního bodu méně mělo Polsko. Naopak největší zastoupení lidí bez práce v prosinci registrovaly Španělsko (16 %), Litva (9,6 %) a Švédsko (8,8 %). Z Řecka, které v předchozích měsících vykazovalo podobná čísla jako Španělsko, Eurostat neměl za leden údaje k dispozici.

Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti

Eurozóna . celková míra nezaměstnanosti

Statistiky evropského úřadu vycházejí z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni do zaměstnání nastoupit v nejbližších dvou týdnech.

V případě České republiky Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch nezaměstnanost v Česku v lednu vystoupila na 4,3 % z prosincových 4 %. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce pak z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.

Zdroj: ČTK, tradingeconomics.com

Aktualita pro rok 2026

EurozónaEvropská ekonomikaNezaměstnanost
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

10. 12.-Andrej Rády
Investiční bubliny