Americké akcie uzavřely pondělní seanci smíšeně, pokračoval tlak na technologické tituly

Americké akcie uzavřely smíšeně. Index Dow táhly vzhůru akcie společností, u nichž se předpokládá růst po otevření ekonomiky. Oslabil ale index S&P 500 a zejména Nasdaq Composite, protože investoři se zbavovali technologických akcií. Na devizovém trhu posílil dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,97 % na 31 802,44 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,54 % na 3 821,35 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, odepsal dokonce 2,41 % na 12 609,16 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,28 % na 25,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o pět bazických bodů na 1,603 %.
Ceny ropy klesly o dvě procenta, další procento odevzdalo také zlato a mírně zlevnilo i stříbro. Bitcoin posílil o tři procenta na zhruba 51 800 USD a přes sem procent přidalo také ethereum.
Americký Senát o víkendu schválil soubor stimulačních opatření v objemu 1,9 bilionu USD, který má ekonomice Spojených států pomoci překonat negativní dopady pandemie. Tento týden o něm bude hlasovat Sněmovna reprezentantů, kde mají demokraté, od nichž návrh pochází, převahu deseti mandátů.
Pokračoval pokles akcií technologických společností, které od propadu akciových trhů loni v březnu táhly následný růst na burzách. Poklesem seanci uzavřely akcie firem Apple (-4,17 %), NVIDIA (-6,97 %) či Alphabet (-4,27 %).
Výrobce elektromobilů Tesla (-5,84 %) také výrazně ztratil. Minulý měsíc přišla společnost o 277 miliard dolarů tržní hodnoty. Index Nasdaq Composite za tři týdny klesl o 10,5 %.
Obnovený růst výnosů klíčových dluhopisů si část investorů vysvětluje jako známku toho, že se začíná zvyšovat inflace a s ní postupně také úrokové sazby. "Podle mého názoru je většina pohybu výnosů pro nejbližší období (několika měsíců) za námi, a tak bude zase velice pohodlné mít zainvestováno do akcií," uvedl hedgeový manažer David Tepper pro CNBC. "Některé donedávna velice drahé akcie, třeba Amazon (-1,62 %), již opět začínají být zajímavé."
Na devizových trzích americký dolar vystoupal na 3,5měsíční maximum. Růst výnosů dluhopisů americké vlády znepokojil investory, kteří se proto uchylovali k dolaru jako bezpečné měně.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.40 SEČ stoupal o půl procenta na 92,42 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu klesalo o 0,6 % a pohybovalo se kolem 1,1846 USD. K jenu dolar posiloval o 0,6 % na 108,93 JPY.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americká společnost Evolv Technology, která vyvíjí systémy pro zajišťování bezpečnosti na veřejných místech, vstoupí na akciovou burzu prostřednictvím spojení s jednou z firem specializovaných na akvizice, takzvaných SPAC. Transakce ohodnocuje sloučený podnik zhruba na 1,7 miliardy dolarů.
- Americký výrobce antivirového softwaru McAfee (v pondělí +12,65 %) prodá svoji podnikovou divizi konsorciu vedenému firmou Symphony Technology Group za čtyři miliardy dolarů. Firma se nadále hodlá zaměřit na kybernetickou bezpečnost pro běžné spotřebitele.
- Společnost DuPont (v pondělí +1,64 %) koupí od amerického investičního fondu Advent International za 2,3 miliardy USD firmu Laird Performance Materials. DuPont akvizicí rozšíří svou nabídku materiálů, které se ve vyspělé elektronice využívají u chytrých a autonomních vozů a u sítí páté generace.
- Předseda dolní komory ruského parlamentu (Státní dumy) Vjačeslav Volodin v pondělí obvinil Facebook (v pondělí -3,39 %) z porušení základních práv občanů. Reagoval tak na skutečnost, že stejnojmenná sociální síť zablokovala několik příspěvků některých ruských médií. Cenzurní úřad Roskomnadzor o víkendu pohrozil internetovému gigantu pokutou ve výši nejméně jednoho milionu rublů (takřka 300 000 korun) a požádal ho, aby smazaný obsah obnovil.
- Velkoobchodní zásoby v USA v lednu stouply o 1,3 % (odhad: +1,3 %, prosinec: +1,3 %).