Hodnota majetku amerických domácností loni stoupla na rekord

Čistá hodnota majetku amerických domácností na konci loňského roku stoupla na rekordních 130,2 bilionu USD ze 118,2 bilionu USD na konci roku 2019. Pomohly k tomu kroky vlády a centrální banky ke zmírnění dopadů pandemie, které podpořily růst cen akcií a nemovitostí a snížily úrokové sazby. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila americká centrální banka.
Údaj zahrnuje hodnotu domů, akcií a dalšího majetku domácností po odečtení hypoték, dluhů na kreditních kartách a dalších závazků. Údaj není upraven o růst populace ani o vývoj inflace.
V samotném čtvrtém čtvrtletí hodnota majetku domácností stoupla o 6,9 bilionu USD. Rostoucí akciové trhy zvýšily majetek domácností ve čtvrtletí o 4,9 bilionu USD a vyšší hodnota nemovitostí o 900 miliard USD, uvedl Fed. Výše hotovosti a peněz na běžných účtech a spořicích vkladech stoupla o 642,7 miliardy USD na rekordních 14,1 bilionu USD.
Celkový dluh domácností vzrostl v celoročním přepočtu ve čtvrtém čtvrtletí o 6,5 %, v předchozím kvartálu to bylo o 5,7 %. Zvýšil se hlavně zájem o hypotéky. Na hypotékách domácnosti dluží 10,9 bilionu USD. Hodnota úvěrů z kreditních karet činila na konci roku 974,9 miliardy USD.
Zpráva neposkytuje podrobnější rozbor situace rodin s vyššími příjmy a chudých rodin ani se z ní nedají vyčíst rozdílné zkušenosti zaměstnaných a lidí bez práce či těch, kteří vlastní akcie a reality, a těch, kteří je nemají. Slouží však jako ukázka celkové síly amerických rodinných financí, které podpořila na začátku koronavirové krize finanční pomoc ve výši téměř tří bilionů dolarů a kroky Fedu.
Vyšší hodnota majetku amerických domácností také může zvýšit utrácení a ekonomický růst. Když se spotřebitelé cítí bohatší, je pravděpodobnější, že budou utrácet nejen příjmy, ale i část majetku. Výdaje spotřebitelů v USA tvoří zhruba 70 % ekonomické aktivity. Ekonomové odhadují, že při zvýšení objemu majetku o dolar se výdaje spotřebitelů zvýší o tři až pět centů.
Zdroj: ČTK