US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,51 %
NASDAQ-1,51 %
DOW JONES+0,53 %
PX+0,69 %
ČEZ-0,33 %
NVIDIA-2,55 %

Tržby českého maloobchodu v lednu klesly o 6,5 %

Tržby v českém maloobchodě v lednu meziročně klesly o 6,5 %. Propad tržeb zrychlil, v prosinci po předvánočním otevření obchodů klesly tržby podle revidovaných dat o 0,8 %. Proti prosinci měli obchodníci v lednu tržby nižší o 6,6 %. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. V lednu prodeje opět ovlivňovala protiepidemická opatření, většina prodejen nepotravinářského zboží nemohla prodávat vůbec nebo jen v omezené míře. Pokles ale zaznamenaly i prodejny potravin či čerpací stanice. Rostly pouze nákupy přes internet a zásilkové služby.

Redakce IW
Redakce IW
15. 3. 2021 | 9:25
Česká ekonomika

Tržby za potraviny klesly v lednu meziročně o 2,7 %, za nepotravinářské zboží o 8,4 % a za pohonné hmoty o 9,8 %. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly v lednu meziročně o 1,4 %.

Prodej prostřednictvím internetu si dlouhodobě udržuje vysokou dynamiku růstu, v lednu tržby vzrostly o 34,5 %. Naopak prodej v kamenných prodejnách klesl ve všech sortimentních skupinách zboží. Prodejny s oděvy a obuví měly lednové tržby nižší o 74,1 %. Prodejcům výrobků pro kulturu, sport a rekreaci klesly tržby o třetinu, v potřebách pro domácnosti o 23,9 % a prodejcům s kosmetickými a toaletními výrobky o 11,9 %. Prodeje počítačových a komunikačních zařízení byly nižší o 9,6 % a farmaceutického a zdravotnického zboží o 6,2 %. I prodejny s převahou potravin zaznamenaly pokles tržeb o 3,1 %, specializované prodejny potravin o 19,3 %.

Lednový pokles očištěných tržeb byl nejhlubší za devět měsíců. Loni ho překonal jen duben s více než desetinovým propadem tržeb. Loni v lednu tržby rostly o necelých pět procent. Většina obchodů v Česku se kvůli šíření koronaviru poprvé uzavřela od soboty 14. března. Koncem jara a v létě přišlo uvolnění, na podzim ovšem přišla další vlna šíření nákazy a s ní opětovné omezení. Většina obchodů musela znovu zavřít 22. října, přivítat zákazníky znovu mohly po šesti týdnech 3. prosince. Fungovat mohly všechny prodejny, ale s omezením počtu zákazníků v obchodě a dvoumetrovými rozestupy. Přísnější restrikce opět přišly 27. prosince.

Maloobchodní tržby bez očištění o kalendářní vlivy v lednu meziročně klesly o devět procent. I v tomto pohledu šlo o druhý nejvýraznější pokles za dobu šíření koronaviru v Česku.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

Česká ekonomikaMaloobchod
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

22. 1.-Andrej Rády
Investiční strategie