Podíl nesplácených úvěrů v eurozóně je navzdory recesi nejnižší od roku 2015

Podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu úvěrů v eurozóně v posledním čtvrtletí loňského roku navzdory recesi klesl na 2,63 %, což je nejnižší úroveň od roku 2015. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí zveřejnila Evropská centrální banka.
ECB však očekává, že hluboká a bolestná recese bude mít dopady na ekonomiku v nadcházejících letech, a varovala, že banky se dostatečně nepřipravují na příliv špatných úvěrů po skončení pandemie.
Bankám se daří zlepšovat úvěrová portfolia díky vysokým vládním zárukám a úvěrovým programům, které drží nad vodou podnikový sektor, i když velká část odvětví služeb musela za poslední rok přerušit činnost kvůli epidemickým opatřením. ECB ale upozornila, že realita musí banky dohnat a upozorňuje, že některé ústavy nejsou na tuto situaci připraveny a nemají odpovídající varovné systémy.
Banky však stále mají dostatečnou kapacitu, aby se vyrovnaly s růstem špatných úvěrů. Jejich ukazatel kapitálové přiměřenosti CET1 se zvýšil na 15,62 %, což je nejvyšší hodnota od začátku roku 2015, kdy ECB začala tyto ukazatele sledovat.
ECB také uvedla, že rezervy na ztrátové úvěry se loni téměř zdvojnásobily. Ziskovost ale klesla a návratnost vlastního kapitálu se ve čtvrtém čtvrtletí snížila na 1,53 %, hluboko pod náklady na kapitál. Je tak jen zlomkem hodnoty ze srovnatelného období předchozího roku, kdy činila 5,16 %.
Zdroj: ČTK