Ruský Rosatom pravděpodobně nebude pozván do tendru na dostavbu Dukovan

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v reakci na zprávy kolem údajného zapojení ruské tajné služby do výbuchu skladu zbraní ve Vrběticích uvedl, že je velmi nepravděpodobné, že by se ruský Rosatom mohl zúčastnit tendru na nový jaderný blok v Dukovanech nebo i jen předběžné bezpečnostní prověrky.
"Vyloučení Rosatomu z tendru na Dukovany by znamenalo, že v tendru zůstanou jen tři uchazeči (EdF, Westinghouse, KHNP). Rosatom byl přitom vážným kandidátem, když měl ze všech uchazečů největší reference z poslední doby a jeho bloky jsou nyní využívány v obou českých jaderných elektrárnách. Projekty EdF trpěly významným překračováním nákladů, projekt Westinghousu ještě není vyzkoušený a KHNP nemá reference z výstavby jaderných elektráren v Evropě. Z pohledu vysoutěžených nákladů by se pro ČEZ nemělo jednat o problém, když by je měly krýt dohodnuté výkupní ceny elektřiny se státem. Otázkou je ovšem krytí případných vícenákladů, jejichž riziko vidíme u zbývajících uchazečů jako vyšší. Dalším rizikem v případě eskalace konfliktu jsou i dodávky paliva, které nyní ČEZ odebírá z Ruska. Firma má dostatečné zásoby a v případě potřeby může přejít na palivo odjinud, to by ovšem znamenalo dodatečné náklady. Celkově je tak kauza pro ČEZ mírně negativní," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.
"Vyloučením dalšího zájemce by se snížil tlak na cenu, a roste tak podle našeho názoru pravděpodobnost dalších průtahů nebo dokonce pozastavení celého procesu (dostavby Dukovan). Vzhledem k nastavení smluv se státem a 100% financování ze strany státu by neměl mít průběh tendru výraznější dopad na samotnou společnost ČEZ," doplnil analytik Milan Lávička z J&T Banky.
Jaderná elektrárna Dukovany má zásoby paliva z Ruska nejméně na tři roky
Jaderná elektrárna Dukovany má nyní dostatečné zásoby čerstvého paliva dodávaného z Ruska. Vystačí jí déle než tři roky, uvedl v pondělí na dotaz ČTK, jestli možné zhoršení vztahů mezi Českem a Ruskem může mít dopad na dodávky paliva pro Dukovany, mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Dukovany mají čtyři výrobní bloky, zásoby paliva se vytváří pro každý blok zvlášť. Dodavatelem paliva je ruská firma TVEL.
Již několik let drží zásoby paliva pro každý jaderný blok na nejméně dva roky i Temelín. Palivo je také od ruské firmy TVEL. Před dvěma lety Temelín zkušebně zavezl palivo od americké firmy Westinghouse Electric Sweden.
Jaderným palivem se lze podle mluvčího bez problémů zásobovat na léta. "Pro první ze čtyř bloků v Dukovanech máme zásobu až na čtyři roky provozu dopředu. U ostatních déle než na tři roky. Toto předzásobení vytváří prostor pro případné řešení situace," uvedl Bezděk.
V dodávkách paliva podle mluvčího dukovanské elektrárny Rusko vždy stoprocentně plnilo své závazky. "Určitě se ale budeme v reakci na aktuální vývoj spolu se státem věnovat dalším bezpečnostním aspektům ve vztahu k Rusku," uvedl.
Temelín zatím nezaznamenal a ani nepředpokládá, že situace kolem Vrbětic ovlivní jeho provoz. Už několik let má zásoby paliva pro každý blok na nejméně dva roky. "Jaderným palivem se lze bez problémů zásobovat na roky dopředu, to nám vytváří případný časový prostor. Dodavatel ale vždy stoprocentně plnil své závazky. V reakci na aktuální vývoj se určitě budeme spolu se státem věnovat dalším bezpečnostním aspektům," uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták.
Palivo od firmy TVEL bere ČEZ pro Temelín od roku 2010. Předtím deset let používal palivo firmy Westinghouse. Před dvěma lety elektrárna zkušebně zavezla šest ze 163 palivových souborů od firmy Westinghouse Electric Sweden. "Nešlo o přechod na nového dodavatele, ale ověření vlastností paliva dalšího výrobce," řekl Sviták.
Zdroj: Česká spořitelna, ČTK