Americké akcie vstoupily do nového týdne převážně růstem, nedařilo se Nasdaqu

Americké akcie uzavřely v pondělí smíšeně. Index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil. Přispěl k tomu pokles hodnoty některých velkých technologických firem a rotace peněz do akcií podniků, jimž se daří v době ekonomického růstu, a také do akcií, u kterých se předpokládá posílení po otevření ekonomiky.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,70 % na 34 113,23 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,27 % na 4 192,66 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,48 % na 13 895,12 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,61 % na 18,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA poklesl o více než tři bazické body na 1,599 %.
Ceny ropy se zvedly o procento a půl, stejně tak zlato a stříbro zpevnilo o více než tři procenta. Bitcoin si polepšil o necelé procento a ethereum pokračovalo ve spanilé jízdě se ziskem přes 12 %.
Z velkých technologických firem oslabily Amazon (-2,33 %), Alphabet (-0,44 %), Facebook (-0,77 %) a Microsoft (-0,13 %). Zisk udržel Apple (+0,82 %) nebo velké ropné či farmaceutické společnosti.
Podporou pro trh je probíhající výsledková sezóna. Svá čísla zatím předložila více než polovina společností zastoupených v indexu S&P 500. Jejich zisk meziročně stoupl o 46 %. Analytici dotazovaní společností Refinitiv přitom očekávali růst jen o 24 %. Přes 87 % z těchto společností mělo zisk na akcii vyšší, než byla prognóza.
Na devizových trzích oslabil americký dolar. Výnosy z dluhopisů americké vlády klesají. Americkou měnu též nepříznivě ovlivnila statistika vývoje aktivity zpracovatelského průmyslu USA.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, klesal kolem 23.05 SELČ o 0,3 % na 90,97 bodu. Euro si k dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,4 % na 1,2063 USD. K japonskému jenu dolar klesal o čtvrt procenta na 109,04 JPY. Euro si k jenu připisovalo 0,1 % na 131,59 JPY.
Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu rostla v dubnu pomalejším tempem, než se čekalo. Sektor omezovaly výpadky v zásobování. Aktivita ve zpracovatelském průmyslu Evropské unie v dubnu stoupla na rekord díky výrazné poptávce a najímání pracovníků. Výpadky v zásobování ale vedly k bezprecedentnímu růstu nesplněných objednávek.
Hlavní pondělní události v USA
- Ve Spojených státech v pondělí začal soudní proces ve sporu mezi technologickým gigantem Apple (v pondělí +0,82 %) a tvůrcem videoher Epic Games. Ten si už dlouho stěžuje na poplatky, které Apple od prodejců her vybírá prostřednictvím své platformy App Store, přes kterou si zájemci hry stahují. Jde o jeden z nejdůležitějších soudních sporů v historii Applu, v sázce je podle expertů i budoucnost platformy App Store. A soud začal pořádným on-line šrumcem.
- Americký investor a zakladatel společnosti Berkshire Hathaway (v pondělí +1,69 %) Warren Buffett ukončil spekulace o svém nástupci v čele podniku. V rozhovoru v televizi CNBC za něj označil Grega Abela, který teď v Buffettově investiční společnosti dohlíží na podnikání mimo pojišťovnictví.
- Americká telekomunikační společnost Verizon Communications (v pondělí +0,19 %) prodá investičnímu fondu Apollo Global Management (-0,60 %) za pět miliard dolarů divizi Verizon Media, která zahrnuje značky získané akvizicí internetových firem AOL a Yahoo! Verizon v pondělí oznámil, že po dokončení transakce se divize přejmenuje na Yahoo! a Verizon si v ní ponechá desetiprocentní podíl. Transakce by měla být dokončena ve druhé polovině letošního roku.
- Sériová výroba v nové německé továrně americké automobilky Tesla (v pondělí -3,46 %) začne až koncem ledna příštího roku. To je o šest měsíců později, než se původně plánovalo. S odvoláním na zdroje z podniku o tom v pondělí informoval německý list Automobilwoche.
- Americká počítačová společnost Dell Technologies (v pondělí -0,60 %) se dohodla na prodeji svých cloudových aktivit Boomi soukromým investičním společnostem Francisco Partners a TPG. Hodnota dohody je čtyři miliardy USD, oznámily společnosti. Prodej je součástí snahy generálního ředitele Michaela Della zredukovat aktivity Dellu, uvedla agentura Bloomberg.
- Americký výrobce čipů Intel (v pondělí -0,47 %) informoval, že do modernizace svého závodu v Novém Mexiku investuje 3,5 miliardy dolarů. Společnost má ve Spojených státech tři továrny - ve městě Rio Rancho v Novém Mexiku, v Hillsboro v Oregonu a ve městě Chandler v Arizoně. V první jmenované Intel vynaloží finance na podporu technologie pouzdření čipů. Díky investici tam vznikne 700 nových pracovních míst.
- Americký index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od společnosti Markit v dubnu 60,5 bodu (březen: 59,1 bodu, odhad: 60,6 bodu). Obdobný index ISM klesl v dubnu na 60,7 bodu z březnových 64,7 bodu.
- Americké stavební výdaje v březnu meziměsíčně +0,2 % (únor: -0,6 %, odhad: 1,9 %)
- No a Bill a Melinda Gatesovi se po 27 letech rozvádějí. V zájmu globálního blaha ale hodlají nadále pracovat bok po boku. Akcie Microsoftu v pondělí ztratily 0,13 %.
Výsledková sezóna
- Výsledky Estée Lauder (v pondělí -7,94 %) v 3FQ: Upravený zisk na akcii 1,59 USD (odhad: 1,32 USD), tržby 3,86 miliardy USD (loni: 3,35 miliardy USD, odhad: 3,94 miliardy USD).
- Výsledky Mosaic (v pondělním after-marketu -4 %) v 1Q: Zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 2,3 miliardy USD (odhad: 2,26 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC