Americké akciové indexy ve středu postupně umazávaly ztráty, skončily ale v minusu

Akcie ve Spojených státech třetí seanci za sebou oslabily. Prudký propad kryptoměn a obavy z inflace způsobily odklon investorů od rizikovějších aktiv. Situaci nezlepšil ani zápis z posledního zasedání měnového výboru centrální banky USA, který ukázal, že bankéři se shodli, že americká ekonomika je zatím daleko od cílů Fedu, i když někteří připustili v budoucnosti jednání o snížení objemu nákupů dluhopisů.
Index Dow klesl o 0,48 % na 33 896,04 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,29 % na 4 115,68 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,03 % na 13 299,74 bodu. Oslabilo všech 11 dílčích sektorů z indexu S&P. Nejhůře si vedly energetické firmy a sektor základních materiálů. Index volatility VIX vzrostl o 3,94 % na 22,18 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,671 %.
Ceny ropy spadly o tři procenta, stejně tak stříbro, zlato ale zůstalo na zelené nule. Obrovské ztráty zaznamenaly kryptoměny, bitcoin se krátce obchodoval okolo 30 000 USD, okolo půlnoci SELČ ale již jeho kurz překonal 39 000 USD.
Zápis z dubnového zasedání měnového výboru Fedu ukázal, že se někteří bankéři domnívají, že pokud bude ekonomika pokračovat v rychlém pokroku směrem k cílům výboru, mohlo by být vhodné v určitém okamžiku na nadcházejících zasedáních začít jednat o plánu úpravy tempa nákupů dluhopisů. Několik z nich se však obává, že než se tak stane, inflace stoupne na "nevítanou" úroveň.
Ve sředu výrazně ztrácely kryptoměny v čele s bitcoinem kvůli rozhodnutí Číny zakázat finančním a platebním společnostem poskytovat služby spojené s kryptoměnami. V reakci na to oslabovaly akcie výrobce elektrických aut Tesla (-2,49 %), který investoval do digitálních měn, a platebních společností Mastercard (-0,59 %), Square (-1,48 %) a PayPal (nakonec +0,58 %), které přijímají platby v kryptoměnách. Propadly se také akcie společností napojených na kryptoměny, například burzy Coinbase Global (-5,94 %, během dne burza pro některé účty nefungovala), bitcoinové banky Silvergate Capital (nakonec +6,08 %) a těžařů kryptoměn Riot Blockchain (-5,56 %) a Marathon Digital Holding (-5,57 %).
"Bitcoin se v poslední době stal jasným příkladem míry spekulace a ochoty investorů riskovat. A platí to i v případě, že ztrácí - riziková averze zkrátka narůstá," uvedl Peter Boockvar, investiční ředitel Bleakley Advisory Group.
Dolar ukončil pokles trvající čtyři seance a posílil. K růstu mu pomohlo zveřejnění zprávy z posledního zasedání Fedu. Dolar také těžil z odklonu investorů od rizikových investic, který způsobil propad akcií a kryptoměn.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, posílil o 0,5 % na 90,19 bodu. Euro vůči dolaru kleslo o 0,4 % na 1,2177 USD. Dolar k jenu vzrostl o 0,3 % na 109,22 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,1 % na 132,95 JPY.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Cena kryptoměny bitcoin ve středu kolem poledne poprvé od února klesla pod hranici 40 tisíc dolarů a později dále výrazně klesala. Došlo k tomu po oznámení čínských úřadů, že největší asijská ekonomika zakazuje finančním institucím veškeré obchodování s kryptoměnami. Peking také varoval investory před spekulativním obchodováním s tímto aktivem.
- Členové měnového výboru centrální banky USA byli na dubnovém zasedání ohledně výhledu oživení americké ekonomiky obezřetně optimističtí. Několik jich podle zápisu ze zasedání naznačilo, že budou připraveni začít uvažovat o změně měnové politiky v případě pokračujícího pokroku v ekonomickém oživení. Nejnovější statistické údaje však již tuto situaci mohly změnit, napsala agentura Reuters.
- Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa již není předmětem čistě občanskoprávního řízení, ale trestního vyšetřování, oznámila podle agentury Reuters kancelář generální prokurátorky státu New York Letitie Jamesové. Kancelář zároveň uvedla, že se zapojuje do vyšetřování Trump Organization, které vede manhattanský prokurátor Cyrus Vance.
- Společnost Colonial Pipeline přiznala, že zaplatila výkupné pachatelům kybernetického útoku, kvůli němuž byl tento měsíc přerušen provoz rozsáhlé sítě pro přepravu ropných produktů v USA. Šéf firmy v rozhovoru s listem The Wall Street Journal uvedl, že sám odsouhlasil vyplacení 4,4 milionu dolarů. Byla to podle něj "správná věc" z pohledu Spojených států.
- Počet žádostí o udělení hypotéky v USA stoupl v týdnu do 14. května o 1,2 % (předchozí týden: +2,1 %).
- Zásoby ropy v USA k 14. květnu: +1,321 milionu barelů (minulý týden -0,427 milionu barelů, odhad +1,623 milionu barelů).
Výsledková sezóna
- Výsledky Target (ve středu +6,14 %) v 1Q: Zisk na akcii 4,17 USD (odhad: 2,21 USD), tržby 23,88 miliardy USD.
- Výsledky Lowe's (ve středu -1,01 %) v 1Q: Zisk na akcii 3,21 USD (odhad: 2,62 USD).
- Největší čínský internetový prodejce JD.com (ve středu +1,20 %) zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk o 227 % na 3,6 miliardy jüanů (11,7 miliardy Kč). Růst segmentu internetového prodeje, který podpořila pandemie, zůstává na čínském trhu velice silný. Podobně se dařilo i místním konkurentům, společnosti Pinduoduo a skupině Alibaba.
- Výsledky Cisco Systems (ve středečním after-marketu -5,5 %) v 3FQ: Upravený zisk na akcii 0,83 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 12,8 miliardy USD (odhad: 12,57 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, MarketWatch, CNBC