Rusko je v kontaktu s USA kvůli hackerskému útoku na firmu JBS, potvrdil Rjabkov

Rusko je v kontaktu se Spojenými státy kvůli hackerskému útoku, který v pondělí oznámila americká část brazilského potravinářského gigantu JBS. Novinářům to ve středu řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, čímž potvrdil úterní sdělení Bílého domu. Ten ve středu uvedl, že americký prezident Joe Biden chce o hackerských útocích vedených z Ruska mluvit se svým protějškem Vladimirem Putinem při nadcházejícím setkání v Ženevě.
Za novým útokem, jenž narušil produkci masa v Severní Americe a Austrálii, stojí zločinecká skupina, která pravděpodobně sídlí v Rusku, uvedla agentura Reuters s odvoláním na Washington a firmu JBS. Bílý dům uvedl, že incident vyšetřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a že vláda kvůli tomu komunikovala s Ruskem.
"Včera (v úterý - pozn. red.) se mezi ministerstvem zahraničí a naším velvyslanectvím ve Washingtonu odehrál odpovídající rozhovor. Patrně z tohoto úhlu pohledu lze říci, že administrativa USA je v přímém kontaktu s ruskou vládou, jak o tom včera hovořila paní (zástupkyně mluvčí Bílého domu Karine) Jean-Pierreová," nechal se slyšet Rjabkov podle agentury TASS. Více detailů podle dostupných informací nesdělil.
K narušení počítačových sítí JBS, tedy největšího světového producenta masa, došlo podle prohlášení společnosti v neděli. Kybernetický útok údajně ovlivnil provoz některých jejích serverů, které podporují systémy v Severní Americe a Austrálii. Média hovoří o útoku vyděračským softwarem označovaným jako ransomware, přičemž nebylo jasné, zda JBS zaplatila výkupné za odstranění následků. Agentura Bloomberg v úterý uvedla, že kvůli útoku přerušilo zpracovávání masa pět největších závodů JBS na území Spojených států.
Podle agentury AP v noci na středu JBS ohlásila významný pokrok v řešení důsledků kybernetického útoku a vyjádřila očekávání, že naprostá většina jejích podniků bude během středy opět v provozu. Potravinářský gigant JBS je druhým největším producentem hovězího, vepřového a kuřecího masa ve Spojených státech.
Odpovědnost za narušení jejího provozu je v médiích připisována ruské hackerské skupině vystupující pod názvem REvil. Skupina se ihned k incidentu nevyjádřila, to by ovšem mohlo znamenat i to, že vyjednává s obětí o výkupném.
Ruským aktérům je připisována celá řada hackerských útoků na americké cíle z posledních měsíců. Mimo jiné další vyděračská akce, kvůli níž v květnu dočasně přerušila provoz klíčová síť pro přepravu ropných produktů v USA. Přímo ruský stát pak Washington viní z operace vedené skrze software firmy SolarWinds, při níž byly zřejmě několik měsíců narušené sítě desítek institucí včetně devíti agentur federální vlády USA. Společnost Microsoft minulý týden varovala, že stejná buňka zodpovědná za tento loňský útok spustila kampaň podvodných e-mailů poté, co se zmocnila účtu americké Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID).
O útocích metodou ransomware by se podle Bílého domu mohlo mluvit i 16. června, kdy se prezident Biden v Ženevě setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. "Očekáváme, že to bude jedno z témat, která pan prezident probere s prezidentem Putinem," řekla ve středu Bidenova mluvčí Jen Psakiová. "Prezident Biden rozhodně má za to, že prezident Putin a ruská vláda by se měli podílet na snaze zastavit tyto útoky a bránit jim," citovala ji agentura Reuters.
Zdroj: ČTK