Americké akciové indexy zahájily týden smíšeně, obavy z inflace trvají

Americké akcie uzavřely pondělní obchodování smíšeně. Mezi investory přetrvávají obavy z inflace, v úvodu týdne z obchodování nejlépe vyšel technologický index Nasdaq.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,36 % na 34 630,24 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,08 % na 4 226,52 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,49 % na 13 881,72 bodu. Index volatility VIX během dne vyklesal po úvodním růstu a uzavřel na pátečních závěrečných 16,42 bodu, výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o necelý jeden bazický bod na 1,569 %.
Ceny ropy klesly o půl procenta, zlato a sříbro naopak bezmála půl procenta přidaly. Nejsledovanější kryptoměny oslabily, bitcoin odevzdal 5 % a ethereum 4 %.
"Trh hledá směr," uvedl podle agentury Reuters analytik Robert Pavlik ze společnosti Dakota Wealth. "Vstřebává páteční zprávu o trhu práce a čeká na údaje o spotřebitelských cenách." Americká vláda zveřejní zprávu o květnovém vývoji inflace ve čtvrtek.
"Akciový trh se vrátil na úrovně historických maxim, ekonomické oživení se totiž zdá být dobře vyvážené. Signály vysoké inflace jsou z velké částí vyvažovány postojem Fedu, který opakuje, že současná vyšší inflace je jen dočasná," uvedl hlavní technický stratég společnosti Piper Sandler Craig Johnson.
Výrazný nárůst zaznamenaly akcie společnosti Biogen (+38,34 %). Reagovaly tak na zprávu, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil její přípravek pro léčbu Alzheimerovy choroby. Na stejnou zprávu reagovali také investoři do akcií konkurenční Eli Lilly (+10,15 %), která vyvíjí vlastní lék na stejnou nemoc.
Posilovaly také takzvané meme akcie v čele se společnostmi AMC Entertainment (+14,63 %), BlackBerry (+13,78 %) a GameStop (+12,74 %).
Na devizovém trhu americký dolar mírně oslaboval. Investoři nyní čekají na výsledky zasedání centrálních bank ve Spojených státech a eurozóně, která se budou konat tento měsíc. Euro vůči dolaru krátce po 22.00 SELČ ztrácelo zhruba 0,2 % a pohybovalo se v blízkosti 1,2190 USD.
Koncem minulého týdne se dolar dostal pod tlak, protože páteční zpráva o květnové tvorbě pracovních míst ve Spojených státech zaostala za očekáváním. Americká vláda oznámila, že ekonomika USA v květnu vytvořila asi 559 000 pracovních míst. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali vznik 650 000 míst.
Údaje o trhu práce naznačují, že americká centrální banka nemá důvod spěchat se zpřísňováním měnové politiky. Fed bude o své měnové politice jednat příští týden v úterý a ve středu. Tento čtvrtek se bude konat zasedání Evropské centrální banky.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americká internetová společnost Google (v pondělí +0,36 %) ve Francii zaplatí pokutu 220 milionů eur za to, že při prodeji reklamy upřednostňovala své vlastní produkty před klientskými, a zneužívala tak svého postavení na trhu on-line reklamy. Americký gigant zároveň souhlasil, že dosavadní praxi změní, oznámil v pondělí francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
- Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) poprvé po téměř 20 letech schválil nový lék proti Alzheimerově chorobě od firmy Biogen (v pondělí +38,34 %). Podle amerických médií se však jedná o kontroverzní rozhodnutí, jelikož mu nedal zelenou nezávislý panel expertů přidružených k FDA. Někteří odborníci tvrdí, že neexistuje dostatek důkazů o tom, že by přípravek nemocným skutečně pomáhal. Očekává se však, že schválení léku v USA urychlí snahy o jeho nasazení i v dalších zemích.
- Americká technologická společnost Apple (v pondělí +0,01 %) představila řadu softwarových novinek, včetně nových verzí operačních systémů pro telefony iPhone, tablety iPad a počítače Mac. Oznámila také vylepšení aplikace pro videohovory FaceTime, která přinášejí mimo jiné kompatibilitu se zařízeními s konkurenčními operačními systémy Android a Windows. Zaměstnanci Applu mezitím nesouhlasí s návratem do kanceláří.
- Americká automobilka Tesla (v pondělí +1,01 %) upustí od výroby vozu Model S Plaid+ s nejdelším dojezdem. Na Twitteru o tom informoval šéf společnosti Elon Musk. Dosud zvažovaný vůz by měl nahradit Model S Plaid, který bude podle Muska nejrychlejším sériově vyráběným autem.
- Po oznámení nejméně dvouletého zákazu aktivity pro Donalda Trumpa čelí společnost Facebook (v pondělí +1,89 %) kritice nejen bývalého prezidenta USA a jeho republikánských spojenců. Výhrady vůči jejímu postupu vyjadřuje i řada analytiků, ať už je řeč o samotném trestu a podmínkách jeho prodloužení, či o reakci Facebooku na obecnější doporučení jeho Dozorčího panelu. Některým komentátorům se postup firmy zdá politicky motivovaný.
- Ministři financí skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se přiblížili - tedy alespoň oni si to myslí - novým pravidlům zdanění nadnárodních korporací. Když odhlédneme od toho, jak se vzájemně poplácávali po zádech a ujišťovali se, jak teď vyberou více peněz a jak bude vše spravedlivější, je jasné, že jejich dohoda je špatná pro ekonomiku, která se teprve zotavuje z pandemie. A zvlášť špatný výsledek je to pro Spojené státy. V komentáři k víkendové schůzce ministrů G7 v Londýně to napsala redakční rada amerického ekonomického listu The Wall Street Journal.
- Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo získat zpět většinu výkupného v digitální měně bitcoin, které zaplatila ropná firma Colonial Pipeline hackerům po nedávném kybernetickém útoku. Ten krátkodobě vyřadil z provozu největší americký ropovod. Bitcoiny získalo zpět nové oddělení vytvořené současnou administrativou prezidenta Joea Bidena. Oddělení je zaměřeno výhradně na boj s útoky využívajícími metodu ransomware, jež v poslední době zasáhly řadu kritických odvětví po celém světě.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
