Nepokoje v JAR způsobily nedostatek benzinu i potravin, lidé stojí fronty

V jihoafrickém Durbanu se ve středu tvořily fronty u benzinových pump a obchodů. Hlavní rafinerie přerušila kvůli několikadenním nepokojům provoz a začíná se projevovat nedostatek pohonných hmot. Lidé protestují od minulého týdne kvůli uvěznění bývalého prezidenta Jacoba Zumy. Protesty ale přerostly v rabování a nepokoje, při kterých už přišlo o život přes 70 lidí, dalších asi 1 200 jich skončilo ve vazbě.
V místech nepokojů se začalo uklízet a místní média přinášejí záběry poškozených obchodů. Některým čerpacím stanicím už benzin došel, jiné prodávají omezené množství. Provoz přerušila rafinerie u Durbanu v provincii KwaZulu-Natal, která dodává asi třetinu benzinu spotřebovávaného v zemi. Automobilový svaz upozornil motoristy, že v příštích dnech a týdnech se dá čekat nedostatek pohonných hmot.
V Durbanu, který zasáhly bouřlivé nepokoje v úterý, lidé ve středu stáli fronty na potraviny. Zemědělci nemohou navážet zboží, protože je zavřená silnice směrem k východnímu pobřeží, kde toto město leží. "Nastane masivní humanitární krize," řekl šéf zemědělské společnost AgriSA Christo van der Rheede.
Násilí postihlo hlavně Zumovu domovskou provincii KwaZulu-Natan a také Johannesburg. Agentury připomínají, že napětí vzniklo v době komplikované epidemické situace a ekonomických potíží. V Jihoafrické republice je nyní více než 30% míra nezaměstnanosti. Postupně se násilnosti rozšířily i do provincií Mpumalanga a Severní Kapsko. Nejvíce lidí zemřelo v tlačenicích, jež nastaly při rabování. Davy byly početnější než policie, která povolala na pomoc 2 500 vojáků.
Ústavní soud Zumu odsoudil v červnu k 15měsíčnímu vězení za pohrdání justicí, protože nespolupracoval s komisí, jež vyšetřuje korupci z doby jeho vlády. U moci byl v letech 2009 až 2018 a předtím působil jako viceprezident. Současný prezident Cyril Ramaphosa varoval před dalšími důsledky, pokud násilí neskončí, a současné násilnosti označil za jedny z nejhorších od těch, které předcházely konci apartheidu v 90. letech.
Násilí v JAR odsoudila Africká unie a například profesor ekonomie Bonang Mohale varoval, že je ohrožena potravinová a energetická bezpečnost, stejně jako distribuce vakcín proti covidu-19.
V některých čtvrtích lidé vytvořili domobranu na ochranu obchodů, kolem obchodních center vznikají lidské štíty. Ve Vereenigingu na jihu Johannesburgu se připravilo na střet s rabujícími 50 lidí vyzbrojených obušky a golfovými holemi. Úřady nechtějí, aby občané brali spravedlnost do vlastních rukou, lidé se ale organizují i prostřednictvím sociálních sítí, nabízejí pomoc s úklidem poškozených obchodů, někteří třeba i přebytky potravin.
Zdroj: ČTK