US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,03 %
NASDAQ-0,09 %
DOW JONES-0,04 %
PX+0,00 %
ČEZ+0,00 %
NVIDIA+1,78 %

Nezaměstnanost v Česku v říjnu vzrostla na 4,6 %

Úřad práce ČR evidoval ke konci října 2025 celkem 340 509 uchazečů o zaměstnání, o 2 584 více než v září. Podíl nezaměstnaných osob se mírně zvýšil na 4,6 % a meziročně byl vyšší o 0,8 procentního bodu.

10. 11. 2025 | 10:39
Nezaměstnanost

Nezaměstnanost se v říjnu zvýšila v devíti krajích o 0,1 procentního bodu, ve zbývajících pěti krajích zůstala na stejné úrovni. Nejvyšší podíl nezaměstnaných měl Ústecký kraj (6,9 %), následoval Moravskoslezský kraj (6,4 %). Nejnižší nezaměstnanost, tedy pod 3 %, Úřad práce ČR evidoval v okresech Praha-východ, Praha-západ, Rychnov nad Kněžnou a Pelhřimov.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že Česká republika si dlouhodobě drží jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropské unii, ale udržení této pozice vyžaduje aktivní přístup. Dodal, že je důležité, aby stát nabízel občanům snadno dostupné služby, například prostřednictvím Klientské zóny Jenda, přes kterou se v říjnu evidovalo už více než 37 % nových uchazečů o zaměstnání.

Ředitelka odboru zaměstnanosti Úřadu práce ČR Kateřina Budínová doplnila, že říjnový nárůst odpovídá přirozené sezónní korekci. Zároveň upozornila, že končí sezónní práce a starším uchazečům se složitěji hledá nové uplatnění. Zájem o rekvalifikace podle ní meziročně vzrostl o 52 % a kurzy digitálního vzdělávání absolvovalo přes 60 tisíc osob.

Zaměstnavatelé nabízeli ke konci října prostřednictvím Úřadu práce 93 999 volných pracovních míst, o 1 767 méně než v září. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 3,6 uchazeče, nejvíce v okresech Karviná, Sokolov, Děčín a Hodonín.

Zdroj: ÚP ČR

Česká republikaNezaměstnanostPracovní trh
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

10. 12.-Andrej Rády
Investiční bubliny