Erste Group Bank by podle regulátorů zvládla nepříznivý vývoj ekonomiky, ukázaly zátěžové testy

Erste Group Bank oznámila, že v pátek obdržela výsledky zátěžových testů, které provádí ECB ve spolupráci s dalšími orgány. V zátěžovém scénáři, který pokrývá časový horizont 3 let (2021-2023) a počítá mimo jiné s pokračováním nízkých úrokových sazeb a delším dopadem pandemie covidu-19, by ukazatel kapitálové přiměřenosti (CET1) poklesl z 14,2 % ke konci roku 2020 o 401 bazických bodů na 10,2 %, v základním scénáři by ukazatel CET1 ke konci testovaného období byl 15,4 %.
"Test nestanovuje žádnou hranici, která by určovala, zda banka prošl. Výsledek však ukazuje, že je Erste relativně odolná i vůči potenciálnímu velice nepříznivému ekonomickému vývoji," uvedl analytik Milan Lávička z J&T Banky.
"EBA a ECB v pátek zveřejnily výsledky pravidelných strestestů největších evropských bank. Banky v průměru dosáhly i v nejhorším scénáři kapitálové přiměřenosti CET1 nad 10 %. Dopad teoretických podmínek testu na přiměřenost bank z regionu střední a východní Evropy (CEE) byl nižší než agregátní dopad v rámci EU. Mezi padesáti testovanými bankami byla Erste Group sedmnáctá, její fully loaded CET1 dosáhl ve stresovém scénáři 10,18 % pro rok 2023. Testy potvrdily, že banky měly vysoké počáteční kapitálové přiměřenosti. Pokles CET1 ve stresovém scénáři se proto nejeví dramaticky, a to ani při velice negativních makroekonomických předpokladech. Všechny banky v CEE (české banky nebyly součástí testu) byly v lepší polovině. Výsledky těchto testů nyní budou použity jako vstup pro takzvané SREP a budou podkladem pro schvalování výsledků bank," doplnil Thomas Unger, analytik ze samotné Erste Group Bank.
Zdroj: Reuters, J&T Banka, Česká spořitelna