US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,11 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ-0,70 %
KB+0,19 %
Erste-1,07 %

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, japonská burza spadla o více než dvě procenta

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v úterý skončilo smíšeně. Hluboký propad zaznamenala tokijská burza, která odepsala více než dvě procenta. V Číně a Jižní Koreji se kvůli svátkům neobchodovalo.

Redakce IW
Redakce IW
21. 9. 2021 | 10:30
Asijské akcie

Australský S&P/ASX 200 přidal 0,35 % na 7 273,80 bodu a hongkongský Hang Seng uzavřel se ziskem 0,51 % na 24 221,54 bodu, zatímco japonský Nikkei 225 spadl o 2,17 % na 29 839,71 bodu.

Propad tokijské burzy byl důsledkem stupňujících se obav investorů stran čínské realitní společnosti Evergrande. Předseda její správní rady Chuej Kcha Jüan sice v dopise zaměstnancům napsal, že věří, že se firma z nynějších finančních problémů dostane a závazkům dostojí, obchodníci se ovšem obávají, že případný pád firmy by v ekonomice mohl spustit dominový efekt.

Někteří analytici se podle serveru BBC domnívají, že by Peking mohl podniknout určité kroky na podporu firmy. Politici vyzvali velké věřitele, aby společnosti Evergrande poskytli na uhrazení závazků více času. Podle mezinárodní ratingové agentury S&P Global Ratings by ale firma v pomoc státu doufat neměla. Závazky Evergrande činí 305 miliard dolarů a společnosti se teď blíží dva termíny splátky.

"Věříme, že Peking by byl nucen zasáhnout pouze v případě, že dojde k dalekosáhlé nákaze, která způsobí, že padne několik velkých developerů, což by představovalo systémové riziko pro ekonomiku," uvedla ratingová agentura v pondělní zprávě. "Pád samotné Evergrande by k takovému scénáři pravděpodobně nevedl," dodala.

Zdroj: CNBC, ČTK

Asijské akcieShrnutí obchodování v Asii
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Česko jako investiční destinace: Proč zahraniční firmy váhají?

Česko jako investiční destinace: Proč zahraniční firmy váhají?

12. 9.-Vendula Pokorná
Byznys a podnikání