US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

EPIF, Eustream, Nafta a RWE chtějí prozkoumat výrobu vodíku na východě Slovenska

Společnosti EP Infrastructure (EPIF), Eustream, Nafta a RWE Supply & Trading chtějí společně prozkoumat možnosti rozvoje zařízení na výrobu takzvaného modrého vodíku na východě Slovenska. Firmy podepsaly společné memoradum, oznámil v pátek ČTK Daniel Častvaj, mluvčí Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského, jehož je EPIF jednou z hlavních částí. RWE Supply & Trading, která je obchodní odnoží německé energetické společnosti RWE, by podle firem mohla odebírat a dovážet vyrobený vodík do Německa a na další klíčové trhy RWE v západní Evropě.

Do skupiny EPIF patří mimo jiné podíly ve slovenském přepravci plynu Eustream a ve společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu. Podle signatářů memoranda by vodík mohl být přepravován do Německa prostřednictvím upraveného plynovodu Eustream, oxid uhličitý zachycený při jeho výrobě by pak mohl být uložen ve vyčerpaných ložiscích zemního plynu na Slovensku nebo v sousedních zemích středovýchodní Evropy, včetně Ukrajiny. Takzvaný modrý vodík se podobně jako tradiční šedý vodík vyrábí ze zemního plynu, proces štěpení je ale doplněn ještě o technologii zachytávání a ukládání oxidu uhličitého.

Častvaj uvedl, že firmy ustanovily společnou pracovní skupinu, která vytvoří plán realizace projektu a v následujících měsících povede dialogy s příslušnými zainteresovanými stranami umožňujícími realizaci projektu, a to především na Ukrajině, v Česku a v Rakousku. "Očekáváme významnou poptávku po dovozu nízkouhlíkového vodíku do Německa s cílem uspokojit domácí trh již v roce 2030. Potenciální odběr nízkouhlíkového vodíku vyrobeného na Slovensku a jeho dovoz do Německa prostřednictvím upravené potrubní infrastruktury by tuto poptávku uspokojil a zároveň by podpořil vytvoření infrastruktury potřebné pro budoucí dovoz zeleného vodíku z východní Evropy, včetně Ukrajiny," uvedl dnes provozní ředitel společnosti RWE Supply & Trading GmbH Ulf Kerstin.

Zelený vodík nevzniká štěpením paliva, ale elektrolýzou vody. K jejímu rozkladu na vodík a kyslík se používá elektřina vyrobená obnovitelnou technologií - typicky přebytky výroby ve větrných a solárních elektrárnách.

Jde o druhou podobnou zprávu z oboru v krátké době. Provozovatelé plynárenských soustav Česka, Slovenska, Ukrajiny a Německa ve čtvrtek oznámili, že chtějí společně vybudovat vodíkový koridor z Ukrajiny napříč střední Evropou. Myšlenka je společnou iniciativou slovenské společnosti Eustream, české společnosti Net4Gas, německé společnosti OGE a provozovatele ukrajinské plynárenské přenosové soustavy (Gas TSO of Ukraine). Na budoucí výrobu vodíku na Ukrajině vsází i další zahraniční firmy.

Česká vláda na konci července schválila vodíkovou strategii ČR, která umožní podpořit výrobu, využití, dopravu a skladování vodíku v energetice, průmyslu a dopravě. Prioritou první etapy od letoška do roku 2025 je využití vodíku v rámci takzvané čisté mobility.

Zdroj: ČTK

Ekologie a životní prostředíEnergetikaEvropská ekonomikaSlovensko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná