Lidí bez práce v EU v srpnu opět ubylo, nezaměstnanost klesla na 6,8 %
V zemích Evropské unie v srpnu již čtvrtý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti klesla proti červenci o desetinu procentního bodu na 6,8 %, oznámil ve čtvrtek evropský statistický úřad Eurostat. Nezaměstnaných je výrazně méně než před rokem, kdy v době dopadu omezení spojených s první vlnou pandemie nezaměstnanost vystoupila na 7,7 %. Nejnižší hladinu nezaměstnanosti si i přes mírný růst podle Eurostatu udržuje Česká republika, kde bylo v srpnu bez práce 2,9 % lidí.
Podobně pozitivní vývoj jako v celé EU pokračuje podle statistik i v 19 zemích eurozóny, kde bylo v srpnu 7,5 % nezaměstnaných. Proti červenci to byl pokles o desetinu procentního bodu. Loni v srpnu bylo v zemích platících eurem bez práce 8,6 % lidí.
Podle čtvrtečních dat Eurostatu bylo v srpnu v celém evropském bloku 14,169 milionu nezaměstnaných, z čehož 12,162 milionu připadá na země používající společnou měnu. Proti červenci ubylo v EU 224 000 a v eurozóně 261 000 nezaměstnaných. Ve srovnání s loňským srpnem jsou rozdíly výraznější. V celé sedmadvacítce zemí ubylo 1,965 milionu lidí bez práce, v eurozóně pak 1,861 milionu.
Mezi členskými zeměmi si dlouhodobě udržuje nejnižší nezaměstnanost Česká republika, kde však na rozdíl od většiny ostatních států v srpnu vzrostla - proti červenci o desetinu procentního bodu, proti loňskému srpnu o dvě desetiny. Za Českem se drží Nizozemsko a Malta (3,2 %) či Polsko (3,4 %). Mezi země s nejnižší nezaměstnaností se řadí i Německo s hodnotou 3,6 %. Lidí bez práce mírně ubylo na Slovensku, kde jich v srpnu bylo 6,5 %. Situace se dále zlepšovala i v zemích s dlouhodobě nejhoršími statistikami, což jsou Španělsko (14 %) a Řecko (13,2 %).
Eurostat ve svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech.
V případě České republiky Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v Česku v srpnu klesla na 3,6 % z červencových 3,7 %. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.
Zdroj: ČTK