Evropské akcie ve čtvrtek připsaly půl druhého procenta, tempo akcelerovaly automobilky
Sektor výrobců automobilů na evropských burzách ve čtvrtek přidal plyn a posílil o 3,2 %, čímž se zasloužil o růst všech velkých evropských indexů. Nic na tom nezměnily ani zprávy o dvanáctiprocentním meziročním poklesu odbytu německé BMW či problémech ve výrobě tuzemské Škody Auto, která podobně jako německý průmysl ztrácí dech vinou přerušených dodavatelských řetězců a nedostatku polovodičů.
Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel o 1,60 % výše na 458,57 bodu, německý DAX posílil o 1,85 % na 15 250,86 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 1,17 % na 7 078,04 bodu a francouzský CAC 40 přidal 1,65 % na 6 600,19 bodu.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Průmyslovou výrobu v Německu v srpnu utlumily přerušené dodavatelské řetězce. Ve srovnání s červencem výroba klesla o čtyři procenta, což je výrazně více, než se čekalo. Zvláště trpí automobilový sektor. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že se výroba v srpnu sníží o 0,4 procenta. Červencový růst průmyslové výroby o 1,3 procenta ještě očekávání překonal.
- Automobilka Škoda Auto od pondělí 18. října výhledově do konce roku výrazně omezí či zcela zastaví výrobu ve všech třech svých českých závodech. Důvodem jsou chybějící čipy, které se používají v palubní elektronice. Firma se zaměří na dokončení velkého množství rozpracovaných vozů.
- Ruský plynárenský kolos Gazprom plní své dlouhodobé závazky vůči odběratelům bez problémů, jak potvrzují největší odběratelé plynu v Evropě, přesto zůstává ruský podnik v centru sporů o to, kdo může za raketový růst cen zemního plynu a zda může Gazprom dělat víc pro to, aby situaci pomohl zlepšit. Ve své analýze to píše agentura Reuters.
- Rostoucí ceny plynu mohou destabilizovat evropskou ekonomiku. Na konferenci k situaci na trhu s plynem to dnes řekla šéfka exportní divize plynárenské společnosti Gazprom Jelena Burmistrovová. Dodala ale, že spolupráce mezi producenty a spotřebiteli by mohla pomoci situaci na trhu uklidnit.
- Německá realitní společnost Vonovia si zajistila více než 60 procent akcií menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Je tak jeho většinovým vlastníkem. Dlouho očekávanému spojení obou firem nabízejících nájemní bydlení tak už nestojí nic v cestě, protože získání poloviny akcií Deutsche Wohnen ze strany Vonovie byl jeho podmínkou. Fúze přichází v době, kdy Berlíňané, rozhněvaní růstem cen nájmů v hlavním městě, v poradním referendu podpořili vyvlastnění bytů velkých pronajímatelů.
- Německému výrobci luxusních automobilů BMW ve třetím čtvrtletí meziročně klesl odbyt o 12 procent na 593 189 vozů. BMW se podobně jako další automobilky potýká s globálním nedostatkem čipů. Firma nicméně uvedla, že za první tři čtvrtletí odbyt meziročně zvýšila o 18 procent na 1,932 milionu vozů.
- Nizozemský antimonopolní úřad dospěl k závěru, že pravidla americké technologické společnosti Apple požadující po vývojářích, aby využívali její systém pro platby v aplikacích, narušují hospodářskou soutěž. Nařídil proto firmě úpravu tohoto systému. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Platební politika obchodu s aplikacemi App Store je už delší dobu terčem kritiky ze strany vývojářů, a to zejména kvůli požadavku, aby vývojáři využívali pouze jeho platební systém, který si strhává poplatky v rozsahu 15 až 30 procent.
- Americký výrobce čipů Intel kvůli brexitu neuvažuje o tom, že by v Británii vybudoval nový závod. V rozhovoru s BBC to ve čtvrtek řekl šéf americké společnosti Pat Gelsinger. Minulý měsíc Intel oznámil, že v Evropě postaví nejméně dvě nové továrny na výrobu polovodičů, do nichž v následujícím desetiletí hodlá investovat až 80 miliard dolarů.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval vlády, aby začaly pracovat na fiskálních plánech, které jim pomohou snížit zadlužení nahromaděné kvůli vysokým výdajům na řešení dopadů pandemie covidu-19. Podle fondu je důležité, aby se jednotlivé země už začaly vracet k udržitelným rozpočtům a aby jejich rozpočtové politice důvěřovali investoři. Pandemie způsobila, že vlády začaly vynakládat obrovské sumy peněz na podporu hospodářství. Každá země si teď podle MMF musí určit, jaké načasování a jaké tempo fiskální konsolidace pro ni budou vhodné.
- Za 58 procenty všech státem podporovaných hackerských útoků, které v posledním roce zaznamenala americká technologická firma Microsoft, stálo Rusko. Kampaně mířily zejména na vládní agentury a nevládní analytické organizace v USA, na Ukrajině, v Británii a v dalších členských zemích NATO. Microsoft to uvedl ve své druhé výroční zprávě Digital Defense Report.
- Ceny domů v Británii v září stouply meziměsíčně o 1,7 % po srpnovém zvýšení o 0,8 %, meziročně o 7,4 % po srpnovém růstu o 7,2 %
Zdroj: CNBC, TradingEconomics, MarketWatch, ČTK
Aktuality
