Americké akcie v úterý mírně oslabily, investoři čekají na ostrý start výsledkové sezóny
Ceny amerických akcií v úterý klesly. Investoři jsou opatrní, čekají na firemní výsledky za třetí čtvrtletí a na středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky. Pokles akciového trhu zmírnil výrobce elektromobilů Tesla, jehož akcie si připsaly téměř dvě procenta po oznámení příznivých údajů o odbytu čínské továrny podniku.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,34 % na 34 378,34 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,24 % na 4 350,65 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 0,14 % na 14.465,93 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,75 % na 19,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než tři bazické body na 1,573 %. Ceny ropy se výrazněji neposunuly, zlato i stříbro zakončily obchodování na zelené nule a bitcoin po předchozích výrazných ziscích odevzdal přes tři procenta.
Sezónu zveřejňování hospodářských výsledků amerických podniků ve středu zahájí banka JPMorgan. Analytici předpokládají, že americké podniky za třetí čtvrtletí vykážou silný růst. Investoři se však obávají, že hospodářské výsledky negativně ovlivní výpadky v dodavatelských řetězcích a stoupající náklady. "Trh zůstává opatrný. Pokud by firemní zisky zklamaly, mohli bychom na akciovém trhu vidět další výprodej," uvedl ekonom Peter Cardillo z makléřské společnosti Spartan Capital Securities.
"Investory budou ve světle všemožných rizik zajímat zejména komentáře firem k celoročním výhledům hospodaření," zmínil Chris Larkin z E-Trade Financial. "Odhady zisků firem za třetí kvartál před výsledkovou sezónou postupně klesaly na současných zhruba +30 % meziročně, a tak je nepochybně prostor pro určitá pozitivní překvapení," doplnil Rod von Lipsey z UBS Private Wealth Management.
Americký dolar se během úterního obchodování vyšplhal na roční maximum vůči koši předních měn. Podporuje ho očekávání, že Fed by příští měsíc mohl ohlásit začátek omezování nákupů dluhopisů.
Samotné euro vůči dolaru sestoupilo až na 1,1524 USD, nejníže od loňského července. Krátce po 22.00 SELČ jednotná evropská měna ztrácela zhruba 0,2 % na 1,1531 USD.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si ve stejnou dobu připisoval zhruba 0,2 % na 94,487 bodu. Během dne vystoupil až na 94,563 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od konce loňského září.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu v pondělí vyjádřila plnou podporu výkonné šéfce MMF Kristalině Georgievové, jež se v posledních týdnech potýkala se skandálem kolem své údajné role ve falšování údajů o Číně ve zprávě Světové banky Doing Business. Georgievová obvinění z nekalých praktik popírá. Americká ministryně financí Janet Yellenová po rozhodnutí výkonné rady prohlásila, že obvinění vzbuzují legitimní obavy, vzhledem k chybějícím přímým důkazům podle ní však není důvod na výměnu vedení MMF.
- Tempo růstu ekonomické aktivity v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bude po pandemii nadále jen mírné. Vyplývá to aktuálních ukazatelů organizace. OECD na jejich základě předpokládá mírné tempo růstu nad úrovní trendu v Kanadě, v eurozóně jako celku a v Británii. Hůře si povede Francie.
- Globální ekonomika v letošním roce poroste o trochu pomaleji, než předpokládaly dosavadní prognózy. V podzimním výhledu to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond. Pro letošní rok počítá s růstem o 5,9 %, zatímco v letní aktualizaci předpovídal 6% tempo růstu. Za zhoršením jsou podle fondu vážnější dopady pandemie. Výhled na příští rok fond ponechal na 4,9 %.
- Evropská komise zřejmě schválí plán poskytovatele finančních informací S&P Global (v úterý +0,51 %) na převzetí konkurenta IHS Markit (+0,82 %) za 44 miliard dolarů. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Transakce by spojila dva z největších poskytovatelů finančních informací pro Wall Street.
- Americký výrobce letadel Boeing (v úterý -1,28 %) v dodávkách letadel nadále výrazně zaostává za svým evropským konkurentem Airbus. Za devět měsíců letošního roku dodal Boeing zákazníkům 241 letadel, dodávky Airbusu však činily až 424 letadel. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na prohlášení obou společností.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v srpnu 10,439 milionu (odhad: 10,925 milionu, červenec: 11,098 milionu).
Zdroj: ČTK, CNBC