US MARKETOtevírá za: 5 h 37 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Ministři financí EU jednali o fiskálních pravidlech, chtějí hodnocení od EK

Evropská komise by se příští rok měla vrátit k pravidelnému hodnocení hospodářské kondice zemí Evropské unie a znovu jim začít vydávat makroekonomická doporučení. Shodli se na tom v úterý ministři financí členských států, kteří probírali pokrizové oživení evropské ekonomiky. Vůbec poprvé debatovali i o tom, zda a jak reformovat rozpočtová a dluhová pravidla EU, k jejichž dodržování by se sedmadvacítka měla podle plánů komise vrátit v roce 2023.

Unijní exekutiva kvůli koronavirové krizi pozastavila nejen platnost těchto pravidel, ale přestala vydávat hodnocení ekonomické situace členských zemí v rámci takzvaného evropského semestru. Ministři v úterý jednotně podpořili záměr, aby se Brusel k tomuto cyklu vrátil.

"Významnou novinkou je, že budeme hodnotit v rámci kapitol věnovaných jednotlivým zemím také to, jak v praxi realizují své plány obnovy," řekl po jednání místopředseda komise Valdis Dombrovskis. Strategie, na jejichž základě státy po letošním předfinancování začnou příští rok čerpat hlavní část svých podílů na mimořádném fondu obnovy, mají řadu podmínek a komise bude moci zemím přísun peněz zastavit, pokud je nebudou dodržovat.

Zástupci vlád naopak dávají najevo různý pohled na budoucnost fiskálního paktu, který má po odeznění krize opět začít určovat pravidla rozpočtů a dluhů členských zemí.

Zejména Francie či jihoevropské země mluví o tom, že by mělo být opětovné vymáhání závazků spojeno s jejich zmírněním. Jejich zásadní argument zní, že současné požadavky na krocení dluhů většina zemí nesplňuje a mohly by přibrzdit oživení ekonomik.

Naproti tomu skupina zemí včetně Nizozemska, Rakouska, skandinávských států či Česka vyzývá k zachování pravidel. Svůj požadavek opírají o odhad, podle něhož dluh EU vzroste za dva roky z předloňských 79 % HDP na předpokládaných letošních 94 % HDP a jeho další růst je třeba rázně přibrzdit.

"Je nezbytné pokračovat v diskusích a pokusit se najít společnou pozici," prohlásil po úterním jednání slovinský ministr financí Andrej Šircelj, který jako zástupce předsednické země zasedání vedl.

Zdroj: ČTK

Evropská ekonomikaEvropská unie
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa