US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+0,25 %
KB+0,00 %
Erste+1,08 %

Jihokorejská centrální banka letos podruhé zvýšila úrokovou sazbu

Jihokorejská centrální banka ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na jedno procento. Reagovala tím na obavy z rostoucí inflace a zadlužení domácností. Banka letos úrok zvýšila už podruhé. Ekonomové krok očekávali. V Jižní Koreji tak skončila éra téměř nulových úrokových sazeb.

Redakce IW
Redakce IW
25. 11. 2021 | 12:32
Asijská ekonomika

"Korejská ekonomika pokračuje ve zdravém ožívání," uvedla centrální banka. "Měnová politika bankovní rady se bude nadále zaměřovat na oživení hospodářského růstu a stabilizaci inflace na cílové úrovni ve střednědobém horizontu," dodala.

Banka také zvýšila výhled inflace na letošní rok na 2,3 % a na příští rok na 2 %. Podle ekonomů tím naznačuje, že bude sazby dále zvyšovat.

"Korejská centrální banka dala jasně najevo, že její prioritou je kontrola finančních rizik v prostředí prudce rostoucích cen nemovitostí a zadlužení domácností. Nejnovější údaje ukazují, že obojí nadále silně roste," uvedl ekonom Alex Holmes ze společnosti Capital Economics.

V srpnu se Jižní Korea stala první velkou asijskou ekonomikou, která od začátku pandemie covidu-19 zvýšila úrokové sazby. Šlo o první zvýšení sazeb v této zemi za téměř tři roky, a Soul se tak dostal do čela celosvětového úsilí o snížení obrovského množství stimulů zavedených s cílem zmírnit dopady pandemie.

Zdroj: ČTK

Asijská ekonomikaCentrální bankyJižní KoreaÚrokové sazby
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

25. 6.-Tomáš Beránek
Průmyslové kovy