US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+0,25 %
KB+0,00 %
Erste+1,08 %

Podnikatelská nálada v Německu se v prosinci šestý měsíc za sebou zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v prosinci šestý měsíc za sebou zhoršila. Největší evropská ekonomika se potýká s problémy v dodavatelských řetězcích a s dopady protipandemických opatření. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pátek zveřejnil mnichovský institut Ifo.

Redakce IW
Redakce IW
17. 12. 2021 | 10:56
Index Ifo

Index podnikatelské nálady podle Ifo klesl na 94,7 bodu z revidovaných 96,6 bodu za listopad. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že index klesne na 95,3 bodu.

"Německá ekonomika letos žádné dárky nedostane," konstatoval prezident Ifo Clemens Fuest.

Ve zpracovatelském průmyslu index na prosinec po pěti poklesech v řadě vzrostl, a to díky většímu optimismu v tomto odvětví. Výrazně se totiž zvýšil objem zakázek.

V letošním třetím kvartálu se hrubý domácí produkt Německa zvýšil o 1,7 %, tempo růstu tak kleslo z 2 % v předchozím čtvrtletí.

Německá centrální banka předpokládá, že kvůli následkům pandemie nemoci covid-19 bude obnova německé ekonomiky oproti dřívějším odhadům pomalejší. Na příští rok banka očekává růst HDP o 4,2 %, ještě v létě přitom odhadovala růst o 5,2 %.

Zdroj: ČTK

Index IfoNěmecko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

25. 6.-Tomáš Beránek
Průmyslové kovy