V Japonsku schválili mimořádný rozpočet na pomoc ekonomice po pandemii
Japonský parlament v pondělí schválil mimořádný rozpočet, který počítá s rekordními výdaji 36 bilionů jenů (zhruba 7,1 bilionu Kč). Jde o první takový rozpočet v současném fiskálním roce a jeho smyslem je podpořit ekonomiku na cestě k zotavení po koronavirové krizi. Zároveň to ale znamená, že nejzadluženější země vyspělého světa se zadluží ještě více.
Mimořádný rozpočet například počítá i s penězi na nákup vakcín a léků, přímé platby jsou pak určeny i rodinám s dětmi. Část peněz je v rozpočtu vyhrazena i na podporu turistiky.
Jde o největší doplňkový rozpočet, jaký kdy vláda v Tokiu prosadila. V minulém fiskálním roce japonská vláda zorganizovala tři mimořádné rozpočty. Fiskální rok v Japonsku končí v březnu.
Nejnovější mimořádný rozpočet bude částečně financovat emise dodatečných vládních dluhopisů v objemu 22,1 bilionu jenů (4,4 bilionu Kč), s nimiž se počítá v tomto fiskálním roce.
Předseda vlády Fumio Kišida řekl, že cílem jeho prvního mimořádného rozpočtu je pomoci k zotavení ekonomiky, na kterou tvrdě dolehly dopady pandemie covidu-19. Chce zajistit růst a lepší rozdělení majetku ve společnosti, dlouhodobě pak i snížit zadlužení.
Rozpočet vedle podpory turistiky počítá i se zajištěním financování firem, s podporou projektů šetrných k přírodě a s digitální transformací. Pamatuje na podporu továren na výrobu polovodičů i na posílení dodavatelských řetězců.
Dodatečný rozpočet bude i zdrojem financování souboru opatření na podporu ekonomiky, který prosadila vláda v rekordním objemu 79 bilionů jenů (15,6 bilionu Kč). Jeho součástí je plán výdajů v rekordním objemu 55,7 bilionu jenů a vláda očekává, že schválená opatření zvýší hrubý domácí produkt Japonska asi o 5,6 %. Ekonomové v soukromé sféře ale takový odhad považují za příliš optimistický.
Po mimořádném rozpočtu přijde regulérní rozpočet na fiskální rok 2022. Podle agentury Kjódó se očekává, že vláda jej schválí tento pátek. Japonsku zajistí financování na 16 měsíců.
Zdroj: ČTK