Rozvíjející se ekonomiky by se podle MMF měly připravit na růst úroků v USA
Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval rozvíjející se ekonomiky, aby se připravily na zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Varoval, že pokud by úroky v USA rostly nečekaně rychle, mohlo by to znepokojit finanční trhy a vést v rozvíjejících se ekonomikách k odlivu kapitálu a k oslabování měn.
MMF předpokládá, že pokud bude americká centrální banka měnovou politiku zpřísňovat postupně a bude své kroky včas avizovat, nebudou dopady na rozvíjející se trhy velké. Upozorňuje ale, že rychlý růst mezd v USA či přetrvávající výpadky v dodavatelském řetězci by mohly vést k nečekaně výraznému růstu cen, což by mohlo Fed přimět k rychlejšímu zvyšování úroků.
"Rozvíjející se ekonomiky by se měly připravit na vlny ekonomické turbulence," uvedl MMF. Poukázal v této souvislosti nejen na možnost nečekaně rychlého růstu úroků v USA, ale také na možnost obnoveného zesílení pandemie covidu-19.
Prezident Fedu v St. Louis James Bullard minulý týden uvedl, že americká centrální banka by mohla zahájit zvyšování úrokových sazeb už v březnu, tedy dříve, než se předpokládalo. Dodal, že Fed má nyní dobrou pozici k tomu, aby v případě potřeby podnikl ještě razantnější kroky proti inflaci.
"Fed by rychlejším zvyšováním úrokových sazeb mohl znepokojit finanční trhy a způsobit zpřísnění finančních podmínek po celém světě," uvedl MMF. "Tento vývoj by mohlo provázet zpomalování poptávky a zahraničního obchodu v USA a v rozvíjejících se ekonomikách by mohl vést k odlivu kapitálu a znehodnocování měn," dodal měnový fond.
MMF vyzval rozvíjející se ekonomiky, které se teď potýkají se silnějšími inflačními tlaky, aby podnikly rychlé kroky na podporu svých měn a zvýšily úrokové sazby. Země s vysokým zadlužením v zahraničních měnách by se pak měly podle fondu co nejvíce zajistit proti negativním dopadům výkyvů v měnových kurzech.
Zdroj: ČTK
Aktuality
