US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,30 %
NASDAQ+0,44 %
S&P 500+0,41 %
ČEZ+2,92 %
KB-0,19 %
Erste-2,29 %

Euler Hermes: ČR je podle rizika sociálních problémů 19. nejbezpečnější na světě

Česká republika je z hlediska rizika sociálních problémů 19. nejbezpečnější zemí na světě, proti roku 2020 si polepšila o 14 míst. Na prvních třech místech jsou severské země. Vyplývá to z indexu sociálního rizika (ISR), který vytvořila světová úvěrová pojišťovna Euler Hermes. Za rizikové události analýza považuje například protivládní protesty a jiné incidenty, které by mohly předcházet změnám v politice i v podnikání. Index se rozšířil na 185 ekonomik.

Redakce IW
Redakce IW
23. 1. 2022 | 7:32
Česká ekonomika

V roce 2021 se systematické sociální riziko v zemích s rozvinutými ekonomikami celkově snížilo. Poklesu vévodí severské země společně se Švýcarskem. Náleží jim pět prvních pozic žebříčku indexu ISR. V příznivém trendu pozitivního hodnocení míry sociálního rizika rozvinutých ekonomik tvoří výjimku Francie, Spojené státy, Portugalsko a Řecko jako čtveřice zemí, jejichž skóre ISR zaznamenalo pokles.

Naopak mezi ekonomikami, které se rozvíjejí a mezi které studie řadí i ČR, celkově index sociálního rizika vzrostl. Nejlepší umístění z nich patří Estonsku (na 16. pozici), Česku a Slovinsku (20. pozice). Na opačném konci pořadí s nejvyšším indexem ISR se naopak nachází Demokratická republika Kongo, Súdán, Afghánistán, Nigérie a Zimbabwe. Společně s Myanmarem a Peru zaznamenaly v žebříčku nejvýraznější propad za poslední rok a půl Afghánistán a Demokratická republika Kongo.

Detailnější analýza reakcí jednotlivých ekonomických strategií pro boj s covidem-19 naznačuje, že snižování trendu sociálního rizika se projevilo hlavně ve státech se silnou rozpočtovou reakcí nebo v zemích, které udržely pod kontrolou nezaměstnanost. "ČR pomohlo k celkovému umístění v indexu ISR relativně vysoká fiskální odpověď na koronavirovou pandemii, přibližně 25 procent HDP. I pracovnímu trhu se poměrně dařilo, když do srpna 2021 nezaměstnanost vzrostla pouze o 1,1 procentního bodu od začátku pandemie,“ uvedla manažerka Euler Hermes pro ČR Iva Palusková.

Při bližším pohledu se proto zdá, že pokud by se strategie na zvládnutí covidu-19 na pracovním trhu uskutečnily převážně prostřednictvím ekonomické podpory firem, jak činila většina nízkopříjmových či nižších středních ekonomik, tak lze jakoukoli podstatnou změnu v úrovni sociálního rizika přisuzovat výběru ekonomických intervencí pro boj s covidem-19. V tomto kontextu se proto neprojevila jako účinná strategie, kterou zvolily Ukrajina, Filipíny a Srí Lanka, uvedla pojišťovna.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaGeopolitikaSvětová ekonomika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akcie, dluhopisy a ekonomika: Tyhle grafy si nalepte na ledničku, než zase začnete rozdávat rozumy

Akcie, dluhopisy a ekonomika: Tyhle grafy si nalepte na ledničku, než zase začnete rozdávat rozumy

25. 8.-Andrej Rády
Ponaučení pro investory