Americké akciové indexy ve středu výrazně vzrostly, podpořily je výroky šéfa Fedu
Americké akcie výrazně posílily. Šéf americké centrální banky Jerome Powell naznačil, že březnové zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech bude méně agresivní, než čekali někteří investoři. Powellovy výroky pomohly zmírnit napětí na akciovém trhu, který je v poslední době pod tlakem kvůli ruskému útoku na Ukrajinu.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,79 % na 33 891,35 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,86 % na 4 386,54 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,62 % na 13 752,02 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,74 % na 30,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o sedmnáct bazických bodů na 1,882 %. Ceny ropy stouply o 8-9 % a jsou nejvyšší od roku 2011, zlato a stříbro naopak odepsaly do jednoho procenta a hlavní kryptoměny se obchodovaly na červené nule.
Powell na vystoupení před sněmovním výborem pro finanční služby uvedl, že se kloní k březnovému zvýšení úroků o čtvrt procentního bodu. Zmírnil tak obavy, že Fed by mohl svůj základní úrok zvýšit výrazněji. Příští zasedání FOMC se bude konat 15. a 16. března.
Výrazně posilovaly akcie energetických společností, které těžily ze stoupajících cen ropy. Rostly rovněž akcie bankovních společností, jejichž index v úterý klesl na nejnižší úroveň od loňského září.
Akcie technologické společnosti Apple (+2,06 %) zpevnily. Firma oznámila, že příští týden představí nové produkty. Předpokládá se, že její úterní prezentace bude zahrnovat mimo jiné levnou verzi telefonu iPhone podporující mobilní sítě páté generace (5G).
Na devizovém trhu euro během středečního obchodování kvůli obavám z ukrajinské krize sestoupilo vůči americkému dolaru až na 1,1059 USD, tedy na nejnižší úroveň od května 2020. Později však své ztráty smazalo a kolem 22.00 SEČ se pohybovalo v blízkosti 1,1125 USD.
Středeční události na amerických trzích
- Šéf americké centrální banky Jerome Powell počítá s tím, že banka ještě tento měsíc zvedne poprvé od vypuknutí koronavirové pandemie základní úrokovou sazbu. A to navzdory válce na Ukrajině. Zvýšení úrokové sazby na příštím zasedání Fedu za dva týdny je podle něj adekvátní vzhledem k vysoké inflaci a extrémně silnému trhu práce. Powell nicméně uvedl, že bude navrhovat zvýšení sazby jen o 25 bazických bodů.
- Americký prezident Joe Biden při svém prvním poselství o stavu unie označil za svou nejdůležitější prioritu boj proti růstu cen, který podle průzkumů veřejného mínění trápí velkou část Američanů. Oznámil v této souvislosti uvolnění dalších 30 milionů barelů z amerických ropných rezerv, které podle něj pomůže otupit růst cen pohonných hmot. Zároveň přiznal, že ekonomické sankce uvalené na Rusko v reakci na útok na Ukrajinu pocítí i Američané.
- ADP: Americké firmy v únoru vytvořily 475 000 pracovních míst (odhad: 400 000), lednový údaj byl výrazně revidován z -301 000 na +509 000.
- Těžařská společnost ExxonMobil (ve středu +1,72 %) oznámila v úterý večer, že ukončuje své aktivity v Rusku. Další významná americká firma, výrobce letadel Boeing (+1,49 %), oznámila, že přerušuje svou technickou podporu ruským leteckým společnostem, informovala agentura Reuters. Své aktivity v Rusku omezuje i výrobce sportovního vybavení Nike (+2,62 %).
- Americká internetová společnost Google (Alphabet ve středu +0,38 %) přestala ve své službě Google News zobrazovat weby médií financovaných ruským státem. Platí to mimo jiné pro televizi RT, zpravodajský server Sputnik nebo pro tiskovou agenturu TASS. Nějaký čas ale potrvá, než se změna plně projeví ve všech zemích a systémech, sdělila ČTK česká pobočka Googlu.
- Ruský rubl při středečním obchodování v Moskvě klesl na rekordní minimum, dolar se tam prodával zhruba za 110 rublů. Akciový trh v Moskvě zůstává třetí den za sebou zavřený, finanční systém je pod tlakem západních sankcí uvalených na Moskvu za její invazi na Ukrajinu. Ruská centrální banka navíc zakázala vyplatit kupony zahraničním investorům, kteří drží státní dluhopisy v rublech.
- Automobilová skupina Stellantis (ve středu +2,38 %) hodlá v Evropě od roku 2030 prodávat pouze elektromobily. Firma to uvedla v prezentaci svého strategického plánu. Dodala, že podíl elektromobilů na jejím celkovém prodeji ve Spojených státech by se měl do roku 2030 vyšplhat na 50 %.
- Americký internetový prodejce Amazon (ve středu +0,60 %) plánuje, že uzavře všech svých 68 kamenných knihkupectví, takzvané pop-up shopy, které se otevírají na krátkou dobu, a také čtyřhvězdičkové obchody ve Spojených státech a Británii. Firma, která začínala prodejem knih na síti a postupně začínala ohrožovat konkurenční kamenná knihkupectví, aby si nakonec otevřela vlastní, to sdělila agentuře Reuters. Amazon tak ukončí své nejdéle trvající experimenty s tímto typem kamenných obchodů, zcela se jich ale nevzdá.
- Americká společnost Fitbit stahuje zhruba 1,7 milionu chytrých hodinek Ionic kvůli hrozbě přehřátí baterie, jež může způsobit popáleniny. Informovala o tom ve středu americká Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků (CPSC). Zhruba milion těchto hodinek se podle CPSC prodal ve Spojených státech a téměř 700 000 v zahraničí, píše server CNBC.
Výsledková sezóna
- Výsledky Dollar Tree (ve středu +0,15 %) v 4Q: Zisk na akcii 2,01 USD (odhad: 1,78 USD), tržby 7,08 miliardy USD (odhad: 7,12 miliardy USD).
- Výsledky Snowflake (ve středečním after-marketu -27 %) v 4QFY2022: Upravená ztráta na akcii 0,43 USD, tržby 383,8 milionu USD (odhad: 372,6 milionu USD).
Zdroj: ČTK, MarketWatch, CNBC