Hongkongský Hang Seng ve čtvrtek přidal 7 %, posílily i další asijské indexy
V návaznosti na očekávané zvýšení úrokových sazeb americké centrální banky a následný růst amerických akcií ve čtvrtek posílily také burzy jihovýchodní Asie a Austrálie.
Japonský index Nikkei 225 posílil o 3,46 % na 26 652,89 bodu, hongkongský Hang Seng vylétl o 7,04 % výše na 21 501,23 bodu, australský ASX 200 přidal 1,05 % na 7 250,8 bodu, čínský Shanghai připsal 1,4 % na 3 215,04 bodu a korejský KOSPI nabyl 1,33 % na 2 694,51 bodu.
Index CSI 300, který sleduje vývoj cen akcií na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, obchodování uzavřel růstem o 1,96 procenta na 4237,70 bodu. Ve středu index posílil o více než čtyři procenta, zatímco index Hang Seng vzrostl o více než devět procent. Čínský vicepremiér Liou Che ve středu slíbil, že Peking podnikne další opatření na podporu domácí ekonomiky i kroky na podporu kapitálových trhů.
Dnešnímu růstu asijských akciových trhů nezabránilo ani středeční zahájení zvyšování úroků ve Spojených státech. Americká centrální banka (Fed) podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 procenta. Naznačila také, že v letošním roce úroky zvýší ještě šestkrát.
"Trhy se po oznámení Fedu o zvýšení základní sazby zbavily negativních faktorů," uvedl analytik Soiči Arisawa ze společnosti IwaiCosmo Securities. "Navíc tady máme některé další pozitivní signály, včetně možného příměří v rusko-ukrajinském konfliktu a příznivou politiku čínské vlády vůči technologickým akciím," dodal.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
