Cena léků na Srí Lance kvůli hospodářským obtížím země stoupla až o 40 procent
Srí Lanka, která se potýká s hospodářskou krizí, prudce zvýšila ceny běžně užívaných léků. Je to už druhé zdražení za posledních šest týdnů. Antibiotika, prášky proti bolesti nebo léky na srdeční choroby jsou rázem o 40 procent dražší, píše zpravodajský web stanice BBC.
Srí Lanka se potýká pravděpodobně s nejhorší ekonomickou krizí od získání nezávislosti v roce 1948. V zemi s 22 miliony obyvatel je nedostatek paliva, potravin, léků a dalšího základního zboží a dochází k dlouhým výpadkům dodávek elektrické energie. Zemi tento týden ochromila stávka, která měla přimět prezidenta k rezignaci.
Většinu léčiv do země přivážejí ze zahraničí soukromé společnosti. Vláda tvrdí, že zdražení léčiv bylo jedinou cestou jak zabránit nedostatku léků, který hrozil kvůli devalvaci rupie.
"Není to něco, co by vláda dělala dobrovolně," řekl BBC Nalaka Godaheva, srílanský ministr pro hromadné sdělovací prostředky.
Zdravotníci se obávají, že lidé kvůli vyšší ceně budou kupovat méně léčiv, než jim lékaři předepsali. Strach mají i z nedostatku léků i pro ty, kteří jsou ochotní si připlatit. Lidé se snaží si zajistit nezbytné léky ze zahraničí, například prostřednictvím příbuzných či známých. Nastalou situaci kritizuje i komora farmaceutického průmyslu.
Prezident Gotabaja Radžapaksa tento týden zopakoval svou ochotu vytvořit přechodnou vládu s novým premiérem a kabinetem. Jeho bratr, premiér Mahinda Radžapaksa, ale odmítá odstoupit a tvrdí, že má v 226členném parlamentu nadále většinu. Dvě opoziční strany mezitím zahájily proces, který by měl vést k hlasování o důvěře prezidentovi a premiérovi v parlamentu.
Zdroj: ČTK