Obrana: Z uzavřené smlouvy s USA mohou těžit mladé české firmy
Nedávno podepsaná česko-americká smlouva by mohla otevřít nové možnosti pro české firmy podnikající například ve vesmírných technologiích a umělé inteligenci. Na webu ministerstva obrany www.army.cz to uvedl náměstek pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný. Mezivládní dohodu o vzájemném pořizování materiálu a služeb pro účely obrany mezi ČR a USA podepsala během dubnové cesty ve Washingtonu ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Dohodu připravila už předchozí vláda Andreje Babiše (ANO). Ministerstvo obrany už dříve uvedlo, že smlouva bude platná deset let a jejím účelem je zajistit, aby podniky z jednoho státu, které chtějí dodávat vojenský materiál do druhé země, nebyly diskriminovány. Dohoda podle úřadu významně usnadní podnikům českého obranného a bezpečnostního průmyslu získat americké obranné veřejné zakázky, protože dosud americká legislativa preferuje dodavatele z USA.
Podobnou dohodu už Česko se Spojenými státy uzavřelo na léta 2012 až 2017. "První rok platnosti dohody (v roce 2012) vzrostl export vojenského materiálu a služeb z ČR do USA o 138 procent, nárůst vývozu pokračoval i v následujících letech až na cca 1,6 miliardy korun v roce 2018," uvedl náměstek pro obrannou politiku a strategii Jan Havránek. Oproti roku 2011 tak podle něj vývoz do Spojených států celkově vzrostl o 384 procent.
Podle prezidenta AOBP Jiřího Hynka pomohla možnost zapojit se do amerických zbrojních zakázek především českým subdodavatelům. Podobný vývoj čeká i nyní. "Dohoda bude mít opět jednoznačně pozitivní dopad na český export. Je to příležitost především pro české vývojáře a firmy, které dodávají špičkové technologie," uvedl.
V minulém období měly USA největší zájem o náhradní díly do bojových vozidel, spojovací služby nebo vědecké přístroje a jejich součástky. Největšími českými exportéry byly velké firmy jako Aero Vodochody Aerospace, Czechoslovak Group a Česká zbrojovka. Nyní mají podle Kopečného šanci prosadit se i mladší firmy z oblasti takzvaných EDT (Emerging and Disruptive Technologies, nastupující a disruptivní technologie). "Na americkém trhu se tak budou moci lépe uplatnit zejména české firmy podnikající v oblasti vesmírných technologií a umělé inteligence, které nejenže nabízí špičková a globálně konkurenceschopná řešení, ale hlavně je o ně na americkém trhu velký zájem," uvedl.
Ministerstvo upozornilo na to, že smlouva je reciproční, a mohou z ní proto těžit i americké firmy. "To může mít pozitivní dopad na rozšíření nabízeného sortimentu například sofistikovaných technologií či systémů na našem území. Současně se zvýší konkurence s možným pozitivním dopadem na ceny," poznamenal náměstek pro akvizice Lubor Koudelka.
Zdroj: ČTK