Analytik: Největší výnosy od začátku invaze na Ukrajinu nabízí energetické firmy
Největší výnosy od začátku ruské agrese na Ukrajinu před třemi měsíci nabízí akcie energetických společností. Polostátní energetická firma ČEZ je přitom v Evropě unikát, když za poslední tři měsíce vzrostla o téměř 109 %. Stoupají také akcie dalších ropných nebo plynárenských společností, a to především v USA. Naopak nejztrátovější jsou akcie technologických firem, kterým nevyhovuje prostředí vysoké inflace a s tím spojeného růstu úrokových sazeb ve světě. Například populární Netflix od začátku invaze klesl o více než třetinu, říká analytik společnosti XTB Štěpán Hájek.
"Na akciových trzích se toho za tři měsíce stala spousta. A ačkoli to možná na první pohled nevypadá, je to právě ruská agrese, která zrychlila jisté procesy v ekonomice, jež mají bezprostřední dopad na vývoj akciových trhů," uvádí Hájek.
První dva týdny od začátku ruské invaze na Ukrajinu si trhy prošly rychlým výprodejem, ale postupně se vrátily na původní úrovně. Řada analytiků přitom upozorňovala na mizivý dopad válečného konfliktu na světovou ekonomiku a na fakt, že finanční trhy konflikt velmi zdárně přešly. Válečná invaze však podle Hájka podpořila v růstu už tolik rozjetý růst cen a centrální banky po celém světě musely začít přehodnocovat, jak agresivně budou muset rekordní inflaci brzdit.
Válečný konflikt přišel v tu nejméně vhodnou chvíli, kdy centrální banky zvažovaly, zda inflaci nenechat více rozjet, nezvyšovat úrokové sazby a neudusit tak ekonomiku, upozornil Hájek. "Nyní je jasné, že nemají na výběr a vzhledem k tomu, že si nechaly inflaci 'ujet', musí utahovat měnovou politiku o to agresivněji. To je obecně období, ve kterém se nedaří růstovým nebo technologickým akciím," podotkl.
ČEZ od začátku invaze vzrostl z 516 Kč na 1 078 Kč. Mohutný růst má za sebou také americká Occidental Petroleum, do které od začátku roku několikrát investoval legendární investor Warren Buffett. Její akcie vzrostly o 64,5 %. Dařilo se také některým defenzivním titulům. Na pražské burze tak vzrostly například akcie tabákové výrobce Philip Morris ČR, a to o 16,8 %.
Největšími poraženými jsou podle Hájka růstové společnosti s menší kapitalizací, které zatím nevytváří zisk a jsou pro investory tím nejrizikovějším článkem portfolií. Pod obrovským tlakem je od začátku roku také například americká krypto burza Coinbase. Ta klesla za tři měsíce o 58,42 %. Nedaří se ani kanadskému e-commerce gigantovi Shopify. Ten odepsal za tři měsíce 37 %. Netflix čelí již delší dobu růstu konkurence v sektoru, který musí nyní konsolidovat, a investoři tak upravili ocenění této firmy na úrovně z roku 2017. Akcie společnosti klesly od začátku invaze o 47,2 %, uzavřel Hájek.
Zdroj: ČTK